1948' den günümüze İsrail'de yaşayan Çerkes azınlıkların sosyo-kültürel yeniden üretim ve entegrasyon süreci
Socio-cultural reproduction and integration of Circassian minorities living in Israel from 1948 to the present
- Tez No: 677668
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ULUOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
“1948' den Günümüze İsrail 'de Yaşayan Çerkes Azınlıkların Sosyo-Kültürel Yeniden Üretim ve Entegrasyon Süreci”başlıklı çalışmamız, etnografik desende betimsel ve eyleyicilerin görüşlerine yönelik üretici yapı ve mekanizmaları dikkate alarak sorgulama gayretinde olan realist bir desenin sentezine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu iki desenin sentezine bağlı olarak ilgili yerleşim birimlerindeki saha çalışması verileri ve ikincil verilere dayalı metodolojik bir veri nirengilemesi (triangulation) stratejisine başvurulmuştur. Çerkeslerin sürgün sonrasında çeşitli ülkelere dağılmasından kaynaklanan, yeni yerleşilen bölgelerdeki sosyoloji-kültürel yapılarla entegrasyon ve yeni yurtlarında devam ettirmeye çalıştıkları sosyo-kültürel kimliklerini, yeni ulusal kimlik kategorilerini saha analizleri, kişisel görüşmeler ve literatür araştırmaları ışığında sosyo-politik ve sosyo-kültürel açıdan kavramsal bir çerçevede değerlendirilmesine dayanmaktadır. Bugün dünyanın birçok yerine dağılmış bir halk olan Çerkesler, yaşadıkları ülkelerde kimliklerini ve kültürel değerlerini korumaya devam etmeye çalışsalar da yaşadıkları ülkelerde hızlı bir şekilde entegrasyon sürecine dahil olmaktadır. Entegrasyon sürecinin hızlı bir şekilde yaşandığı, ülkelerin başında büyük Çerkes nüfusunun bulunduğu bir ülke olan Türkiye gelmektedir. Türkiye' de yaşayan Çerkeslerin, özellikle Çerkezce bilmeme durumu son yirmi yılda daha fazla yaşandığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durum beraberinde birçok soru işareti oluşturmaktadır. İsrail' de yaşayan Çerkeslerin anadilleri olan Çerkezceye bağlılıkları, diasporada yaşayan bu halkın dillerini ve kültürlerini kaybetmemesine neden olduğu görülür. Dil ile sağlanan kültürel devamlılık, birçok alanda etkisini göstermektedir. Bu süreç, sadece tek taraflı bir çabadan kaynaklanmamaktadır. İsrail Devleti' nin ülkedeki azınlıkların kültürel değerlerinin koruması için imkân sağlanması ülkede yaşayan tüm azınlıkların dil ve kültürel değerlerini korumalarına yardımcı olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study titled“The Socio-Cultural Reproduction and Integration Process of Circassian Minorities Living in Israel from 1948 to the Present”is based on the synthesis of a descriptive ethnographic design and a realistic design that strives to question the productive structures and mechanisms of the actors' views. Depending on the synthesis of these two patterns, a methodological data triangulation strategy based on fieldwork data and secondary data in the relevant settlements was applied. Integration with the socio-cultural structures in the newly settled regions resulting from the dispersal of the Circassians to various countries after the exile, and the socio-cultural identities they are trying to maintain in their new homeland, the new national identity categories, in the light of field analyzes, personal interviews and literature research, are socio-political and socio-cultural. framework is based on evaluation. Circassians, the community scattered all over the world today, are quickly involved in the integration process in the countries they live in, even though they try to preserve their identity and cultural values in the countries they live in. Turkey, a country with a large Circassian population, is one of the countries where the integration process is experienced rapidly. The fact that Circassians living in Turkey, especially Circassian, is more experienced in the last twenty years emerges as a result of the researches. This situation raises many question marks. The devotion of Circassians living in Israel to Circassian, which is their mother tongue, is seen to cause these people living in the diaspora not to lose their language and culture. Cultural continuity provided by language shows its influence in many areas. This process is not just a one-sided effort. It is understood that the State of Israel provides the opportunity for the protection of the cultural values of the minorities in the country and helps all minorities living in the country to preserve their language and cultural values.