Kömürlerin çevreye etkilerinin incelenmesi ve enerji ekonomisi yönünden iyileştirilmesinin araştırılması
- Tez No: 67767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN SUNGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Makineleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bir ülkenin gelişmişlik seviyesini gösteren enerjinin kaynağı ve elde ediliş yöntemi çok önemlidir. Dünya' da ve Türkiye'de elektrik enerjisinin büyük bir kısmı fosil yakıtlı termik santrallerden karşılanmaktadır. Termik santrallerde elektrik enerjisi üretiminin en büyük dezavantajı ise, baca gazı içerisindeki SO2, NOx, toz, yanmamış hidrokarbonlar, CO gibi kirleticilerdir. Kömürlerin üretim aşamasından başlayıp taşınması ve kullanımına kadar geçen bütün safhalarda çevreye olumsuz etkileri vardır. Çevreyi kirleten bu olumsuzlukların giderilmesi için bir takım tedbirler alınmalıdır. Düşük ısıl değeri, yüksek kükürt, kül ve nem içerikleri nedeniyle çevre kirletme potansiyeli yüksek olan linyitlerimizin gerek endüstri gerekse konutlarda kullanılması, atmosferdeki kirliliği arttırmaktadır. Birincil enerji kaynakları bakımından fazla zengin olmayan ülkemizde, en önemli ulusal enerji kaynaklarımızdan biri olan linyitlerimizin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, düşük kaliteli linyitlerimize, yanma öncesi fiziksel yöntemlerin uygulanmasıyla özelliklerinin değiştirilebileceği, endüstriyel ve ısıtma amaçlı kullanıma en uygun, havayı en az kirleten, külü, kükürdü ve rutubeti azaltılmış ve ısıl değeri arttırılmış linyitlerin elde edilebileceği açıklanmıştır. Ülkemizde uygulama alana fazla olmayan akışkan yatak teknolojisinin, düşük kaliteli linyit kömürlerimizin yakılmasında kullanılmasıyla yüksek yanma veriminin sağlanabileceği, SO2 ve NOx arıtımının maksimuma çıkabileceği tesbit edilmiştir. Sonuç kısmında ise, maliyet faktörü dikkate alınarak ülkemizde yapılması gereken ifade edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Energy sources and methods of producing energy are very important. Because it shows the level of development of a country. In the world and Turkey most of the electricity is produced by power plants that use fossil fuel. The biggest disadvantage of producing elektricity in power plant is that the formation of pollutants such as SO2, NOx, CO, dust and unburned hydrocarbons in the flue gas. Coals have a negative influence on the environment during all stages starting from transportation and their utilization. In order to get rid of these negative facts, a series of precautions have to be taken. The intensive use of lignites which are potentially air pollutant due to their high sulphur, ash, humidity content and low calorific value, increases the pollution of atmosphere. The utilization of lignites, one of the most important energy sources of Turkey, is national since Turkey is not rich of other primary energy sources. In this sutudy, it has been explained that our low rank lignits can be applied some physical methods that can change their characteristics and they can be utilizied for industrial and heating purposes as they will turn into least air pollutant lignites containing a lower level of ash and humidity with higher colorific values. By means of utilizing fluidized bed combustion technology which does not have a wide area of application SO2, NOx holding can be reached. In the final part, the necessary works which must be done in Turkey have been put forth by analyzing the economic principles and factors.