Bir ilaç fabrikasının klimatizasyonu ve ekonomikliğinin sağlanması
Air conditioning system design for a pharmaceutical plant and its a economical optimization
  1. Tez No: 67768
  2. Yazar: BİRSEN GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Günümüzde Temiz Odaların kullanım alanları, biyoteknoloji ve eczacılığın yanında, mikroelektronik, savunma ve gıda sanayinden, video teyp ve cd üretimine kadar yaygınlaşmıştır. Bu yüzden temiz odalar terimini belirli bir alana mahsus özgün bir terim olarak saymak zordur. Biz burada temiz odaların ilaç sektörü ile ilgili kısmını inceledik. Bu çalışmanın ilk bölümünde temiz odanın nasıl dizayn edileceği, oda şartlan,proses Akışı, çalışan elemanların uyması gereken kurallar ve temiz oda felsefesi incelenip konu ile ilgili detaylı açıklamalar şekillerle belirtilmiştir. İkinci bölümde örnek bir ilaç fabrikası incelenip Temiz oda şartlan için gerekli koşullar en ideali ile nasıl sağlanır, tesisin projelendirilmesi“bunun için gerekli kriteryaların sağlanması ”ve dizayn şartlarına uygunluğunun testleri ; Hava hızı,Hava miktarı, oda değişim katsayısı, Hava akışı, basınçlandırılması, partikül sayımı, sıcaklık kontrolü, nem kontrolü, sızdırmazlık testleri gibi testler incelenip P&ID ve Layoutlarla irdelenmesi yapılmıştır. Son bolümde Böyle bir tesisin klimatizasyonu yapılırken uymak zorunda olduğumuz birtakım kurallardan dolayı maksimum maliyetin minimuma indirilebilmesi için yapılabilecek ekonomiklik analizi, enerji tasarrufunun nasıl sağlanacağı konulan ile birlikte tesisin otomatik kontrolü ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, the applications of Clean Rooms are biotechnology, pharmacy, microelektronic, military, food industry, video tape and CD production. Because of these applications, it is diffucult to include it in a special branch. In this abstract, clean rooms in medical production sector have been investigated. In the first part of this search, we have examined how the clezn rooms will be designed Room conditions, process lines, the rules of the personnel working and the forms of the Clean Rooms philosopy have been shown. In the second part of this search, we have examined a Medicine factory and searched for P&ID and Layouts. In the last part, automatic control and it is economy has been examined in air - conditioning phase. vi