Okul öncesi dönemdeki çocuklarda akran zorbalığı ve ilişkili faktörler
Peer bullying and related factors in preschool children
  1. Tez No: 677708
  2. Yazar: SAFFET KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi dönemdeki çocuklar arasındaki akran zorbalığının bazı değişkenler açısından incelenmesi ve bu konu hakkında bilgi edinilmesidir. Bu araştırmanın genel evrenini Konya-Ereğli ilçesinde yer alan okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 900 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem grubunda ise devlet anaokulları ve anasınıflarında öğrenim gören 300 okul öncesi öğrencisi yer almaktadır. Araştırmada 12 okul öncesi öğretmen yer almış ve her öğretmen 25 öğrenciyi değerlendirmiştir. Akran ilişkilerini araştırmak amacı ile kullanılan ölçekler; öğrenci kişisel bilgi formu, Ladd ve Profilet Çocuk Davranış Ölçeği ve Akran Şiddetine Maruz Kalma Ölçeğidir. Verileri analiz ederken kullanılan testler Anova, t, Kruskal Wallis and Tukey testleridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the peer bullying among preschool children in terms of some variables and to obtain information about this subject. The general population of this researc consists of 900 students attending pre-school education institutions in Konya-Ereğli district. In the sample group, there are 300 preschool students studying in public kindergartens and kindergartens. 12 pre-school teachers took part in the research and each teacher evaluated 25 students. The scales The Student Personel Data Sheet, The Ladd and Profilet Child Behavior Scale and the Self Reports of Victimization scale were used to investigate peer relationships. The tests used when analyzing the data are the Anova, t, Kruskal Wallis and Tukey tests.