Güneydoğu Anadolu bölgesinde primer glomerülonefritli hastaların dağılımları, demografik özellikleri ve laboratuvar parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of demographic characteristics, laboratory parameters and distribution of patients with primary glomerulonephritis in the southeast region of anatolia
  1. Tez No: 677707
  2. Yazar: ZİYA ÖNGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFÜKAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; merkezimizde yapılan perkütan böbrek biyopsilerini inceleyerek bölgemizdeki primer glomerülonefrit (PGN) olgularının dağılımları, demografik özellikleri ve laboratuvar parametreleri hakkında bilgi sağlamak ve bölgemizdeki PGN epidemiyolojisini belirlemektir. Yöntem: Bu çalışmaya 1 Ocak 2016-1 Ocak 2020 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Nefroloji Kliniğinde perkütan böbrek biyopsisi ile tanı konulan ve verilerine ulaşılabilen 148 erişkin PGN olgusu dahil edildi. Biyopsi örneğinden herhangi bir sebepten dolayı immünfloresan inceleme yapılamayan hastalar, biyopsi örneği non diagnositik olarak raporlanan hastalar, böbrek nakli öyküsü olup perkütan böbrek biyopsisi yapılan hastalar, malignite ön tanısıyla biyopsi yapılan hastalar ve tetkiklerine ulaşılamayan hastalar çalışmaya alınmadı. Bulgular: Hastaların genel yaş ortalaması 38.5±12.9 yıl olarak saptandı. Hastaların %50'si kadın, %50'si erkekti. Çalışmamızda biyopsilerin hem her iki cinsiyette hem de tüm yaş gruplarında sırasıyla nefrotik sendrom (%70.3), asemptomatik üriner anormallikler (%21.6) ve akut nefritik sendrom (%8.1) endikasyonlarıyla yapıldığı saptandı. En sık görülen PGN alt tipleri sırasıyla FSGS (%41.2) ve MGN (%18.9) olarak saptandı. Bunlardan sonra diğer tanıların sıklık sırası IgAN (%15.5), MPGN (%14.2), RPGN (%5.4) ve MDH (%4.7) şeklinde saptandı. En sık görülen PGN alt tipinin 60 yaşından küçük hastalarda FSGS, 60 yaşından büyük hastalarda ise MGN olduğu saptandı. En yüksek proteinüri ortalamasına sahip PGN alt tipinin MGN olduğu görüldü. Sonuç: Çalışmamız, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde primer glomerülonefritlerin dağılımları, demografik özellikleri ve laboratuvar parametreleri hakkında yapılan ilk çalışma olup bölgemizin PGN epidemiyolojisi hakkında bilgi sağlamaktadır. Çalışmamızda elde ettiğimiz veriler ülkemizde ve dünyada yapılan birçok çalışmayla uyumlu bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to provide information about the distribution, demographic characteristics and laboratory parameters of primary glomerulonephritis (PGN) cases in our region with the results of the percutaneous kidney biopsies performed in our center and determine the epidemiology of PGN in our region. Method: In this study, 148 adult patients diagnosed PGN with percutaneous kidney biopsy between January 1 2016 - January 1 2020 at Dicle University Medical Faculty Hospital Nephrology Clinic of Internal Medicine Department were included. Patients whose biopsy sample were without immunfluorscence examination results for any reason, patients whose biopsy results which were reported as non-diagnostic, patients with history of kidney transplantation who underwent a percutaneous kidney biopsy, patients who underwent a biopsy with the suspect of malignancy were excluded. And patients with unavailable laboratory or pathological results were excluded. Results: The mean age of the patients was 38.5±12.9 years. 50% of the patients were women and 50% were men. In our study, it was found that biopsies were performed in both genders and in all age groups with the indications of nephrotic syndrome (70.3%), asymptomatic urinary abnormalities (21.6%) and acute nephritic syndrome (8.1%), respectively. The most common PGN subtypes were FSGS (41.2%) and MGN (18.9%), respectively. Following these diagnoses, the frequency order of other diagnoses was determined as IgAN (15.5%), MPGN (14.2%), RPGN (5.4%) and MDH (4.7%). The most common PGN subtype was FSGS in patients younger than 60 years old and MGN in patients older than 60 years old. It was observed that the PGN subtype with the highest average proteinuria was MGN. Conclusion: Our study is the first study on the distribution, demographic characteristics and laboratory parameters of primary glomerulonephritis in the Southeastern Anatolia Region and provides information about the PGN epidemiology of our region. The results in our study were found to be compatible with many studies in our country and around the world.