Okul öncesi dönem çocuklarında ebeveyn-çocuk-akran ilişkilerinin karşılıklı olarak incelenmesi
A reciprocal examination of parent-child-peer relationships in preschool children
  1. Tez No: 963311
  2. Yazar: SONGÜL UÇAR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. PINAR DEMİR ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, ebeveyn-çocuk ilişkisinin okul öncesi dönemdeki çocukların akran ilişkilerine ve çeşitli değişkenler bağlamında incelemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Şanlıurfa ilinin Hilvan ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığına bağlı iki farklı devlet okul öncesi eğitim kurumunda, 2024-2025 eğitim öğretim yılında eğitim gören 4-6 yaş arası 167 çocuğun ebeveynleri ve öğretmenlerinden Nisan-Mayıs 2025 tarihleri arasında veriler toplanmıştır. Ebeveynlerden“Demografik Bilgi Formu”ve“Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Ölçeği”; okul öncesi öğretmenlerinden ise“Akran İlişkileri Ölçeği Öğretmen Formu”doldurulması istenmiştir. Bu formun aynı çocuk ve aynı ebeveyn için doldurulması istenmiştir. Bu formlar aynı çocuk ve aynı ebeveyn göz önüne alınarak doldurtulmuştur. Araştırma sonuçları, çocukların olumlu ebeveyn-çocuk ilişkilerinin; gelir düzeyi, ebeveynlerin öğrenim durumu, çocuk sayısı, anne ve babayla geçirilen günlük zaman gibi faktörlerle anlamlı şekilde ilişkilendiğini ortaya koymuştur. Anneyle geçirilen zamanın artması, olumsuz ebeveyn-çocuk ilişkisinin azalmasına; baba ile geçirilen zaman ise mağduriyet puanları ile ilişkilidir. Ayrıca, çocukların sosyal etkileşim ve mağduriyet düzeylerinin doğum sırasına ve kardeşlerle ilişki kalitesine bağlı olarak değiştiği görülmüştür. Bununla birlikte, evlilik süresi, aile tipi, annenin çocukla ilişki düzeyi gibi bazı değişkenler ile zorbalık, sosyal etkileşim ve akran ilişkileri arasında anlamlı ilişkiler bulunmamıştır. Bu bulgular doğrultusunda, ebeveynlerin çocuklarıyla nitelikli zaman geçirmesinin, olumlu ebeveyn-çocuk bağlarının güçlendirilmesinin ve çocukların sosyal becerilerinin desteklenmesinin önemi vurgulanmaktadır. Ayrıca, çocuk gelişimi araştırmalarında farklı değişkenlerin etkileşimlerinin kapsamlı şekilde incelenmesi gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted using the relational screening model to examine the parent-child relationship in the context of preschool children's peer relationships and various variables. The research was conducted between April and May 2025, and data were collected from the parents and teachers of 167 children aged 4-6 who were receiving education in two different state preschools affiliated with the Ministry of National Education in the Hilvan district of Şanlıurfa province in the 2024-2025 academic year. Parents were asked to complete a Demographic Information Form and the Parent-Child Relationship Scale, while preschool teachers were asked to complete the Peer Relationship Scale Teacher Form. These forms were completed for the same child and the same parent. These forms were completed for the same child and the same parent. The study results revealed that children's positive parent-child relationships were significantly associated with factors such as income level, parents' educational status, number of children, and daily time spent with both parents. Increasing time spent with the mother is associated with a decrease in negative parent-child relationships, while time spent with the father is associated with victimization scores. Furthermore, children's social interaction and victimization levels were found to vary depending on birth order and the quality of their relationship with siblings. However, no significant relationships were found between bullying, social interaction, or peer relationships with some variables, such as marriage duration, family type, or the mother's relationship with her child. These findings highlight the importance of parents spending quality time with their children, strengthening positive parent-child bonds, and supporting children's social skills. Furthermore, the need for comprehensive examination of the interactions of different variables in child development research has been highlighted.