YTÜ Merkez Kampüs örneğinde üniversite bilgi sistemi
  1. Tez No: 67772
  2. Yazar: ARZU ÇÖLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Günümüzde çok kompleks verilerle çalışan birçok kuruluş, işlerinin organizasyonunda bilgisayar teknolojisinin sunduğu olanaklardan yararlanmaktadır. Veri tabanları da eldeki klasik kütüklerle bilgi tutma işine alternatif otomatik bir yöntem olarak ortaya çıkmış, ardından yeni gelişmelerle kullanıcılara önemli kolaylıklar sağlanmıştır Son yıllarda birçok meslek dalı tarafından 'farkedilen" yeni ve etkili bir teknoloji kullanılmaya başlanmıştır- daha doğrusu kökleri eskiye dayanmakla birlikte kişisel bilgisayarlar, onların yeteneklerinin artması ve sistemin kendisindeki gelişmeler bunun yaygınlaşmasına neden olmuştur. Bu sistemin adı 'Coğrafî Bilgi Sistemi'dir. Coğrafi Bilgi Sistemleri, mekansal analizlere izin veren yapıları sayesinde veri organizasyonuna ihtiyaç duyan kulanıcılara iki yönlü bilgi sunmakta, karar vermek durumunda olan kişilerin işini bir hayli kolaylaştırmaktadır. Bu çalışma, CBS'lerin en son kazandıkları kimliği ve üzerinde durulan en son gelişmeleri incelerken bir yandan da bu gelişmelere kaynaklık eden üniversitelerin bizzat kendileri için ideal bir sistem tasarımı arayışına gitmektedir. Bunu takiben, Yıldız Teknik Üniveristesi merkez kampusu örnek alınarak burası için analiz, tasarım ve bir pilot proje yapılmıştır. Çalışma beş ana bölüm ve eklerden oluşmaktadır. İlk bölüm çalışmanın amacından, üniversite ve bilgi sistemleri kavramlarından sözetmektedir. İkinci bölüm Coğrafi Bilgi Sistemleri, temelleri, başarılı bir CBS için yerine getirilmesi gerekenler ve sistemdeki son gelişmeler üzerinde durmaktadır. Üçüncü bölüm, 'Üniversite Bilgi Sistemi'nden genel olarak ne anlaşılması gerektiğini, üniversite kavramından yola çıkarak incelemekte, dünyada bu konuda neler yapıldığını ve nasıl yollar izlendiğini araştırmaktadır. Dördüncü ve son bölüm, aşamaları ile uygulama boyunca izlenen işlem adımlarını göstermekte, klasik çözümlerle karşılaştırıldığında kurulacak sistemin avantajlarını deneysel bir çalışma eşliğinde kanıtlamaya çalışmaktadır. Son olarak, sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today's world needs organizations, life is now more complex than ever and it is getting more complicated towards the future. Organizations use large amounts of data, and to arrange them in a system, they have now the benefits of computer technology-Databases have been started to be counted versus classic data organizing systems, and of course, automatic approach has won Many different database softwares and DBMSfDatabase Management Systems) have been come out from the PCs and make life easier for the users. Recently, there is another popular data processing system discovered. GIS (Geographic Informaton Systems), it is no: only a database, obviously more than that: Of course it contains our traditional maps in a digital format and/or any graphic information together with the non-graphic information. It has long been known, but now, more people are becoming aware of it through the computer evolutiuon: The more PCs are used commonly, the more people meet with GIS. Since those systems allow spatial analysis as well as the non-spatial, decision makers have both dimensions before interpreting their issues. With this study, GIS has been examined with its most up-to-date concepts and trends, and from this point of view, the mother of all those developments- the university itself- has been taken as a project area for a GIS. A campus-wide GIS has been discussed, an effort spent to find the best system design for a campus. According to this, an analysis- design and pilot project has been performed for the example of main campus of Yildiz Technical University. There are five main chapters ind appendixes in this study. The first chapter discusses the topic in general, the second. GIS and its new trends. In the third chapter, the examples of“University Information System”have beer, examined and the question“what would be the best design?”is answered from the author's point of view. The fourth chapter shows the steps in the particular application for Yildiz Technical University. The problems observed and the suggestions for solutions are given in this chapter. The results are interpreted after this experimental application to prove the advantages of GIS to the classic or only non-graphic data management systems Finally Conclusions and suggestions are given. v