SAP90 ile yüksek yapı temel analizi ve yapı sistemlerinin analizinde matematik metodları
  1. Tez No: 67771
  2. Yazar: FAİK DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET: Bu yüksek lisans çalışmasında önce yapı temel sistemlerinin hesabında kullanılan bazı yaklaşık yöntemlerden bahsettim.Bu yöntemlerin hangi durumlarda kullanılabileceğini ve hangi durumlarda yetersiz kaldığını belirttim. Bu durumları çeşitli yüzeysel temel sistemleri için inceledim.Bu inceleme sonucunda mevcut hesap yöntemlerinin bilinen ancak giderilemeyen bazı eksiklerini gördüm. Yapı zeminini, yapı temel sistemini ve yapı çerçeve sistemini birarada çözersem ve birbirlerine olan etkilerini gözönüne alırsam bunu aşabileceğimi tespit ettim.Bunu yapmak için de matemetik metodlar kullanarak yapı sistemlerini analiz eden SAP90 (Structurel Analysys Program) adlı bilgisayar programını kullandım. Bu aşamada SAP90' m kullandığı Matris Deplasman Metodunu ve Sonlu Elemanlar Metodunu inceledim, hesap yöntemlerini araştırdım ve sundum. Örnek bir plağı önce Sonlu Elemanlar Metoduyla, sonra da SAP90 ile çözerek sonuçlan karşılaştırdım ve benzerliğini gördüm.Ayrıca SAP90' m bu metodları ne şekilde kullandığını belirttim ve şemalarla açıkladım. Sonuçta bu tezi hazırlamama sebep olan konuya ulaştım ve uygulanmış bir yüksek yapının altında kullanılabilecek temel sistemlerini sıralayarak bu temel sistemlerinin uygunluğunu test ettim.Önce uniform kalınlıkta bir plak kullandım ve yapının inşa edildiği zemin üzerinde, temelin, yapı kolonları altındaki kısmında zemin emniyetinin sağlanmadığını gördüm. Buradan temelin yeteri kadar rijit olmadığı sonucuna vardım. ikinci olarak yapının altında uygulanmış olan temel sistemini (kirişlerle güçlendirilmiş radye) ele aldım ve aynı sebepten dolayı yetersiz olduğunu gördüm ve bundan sonraki benzer çalışmalarda kullanılmamasına karar verdim. Son olarak yüksek kirişlerle güçlendirilmiş bir plak temel araştırdım ve istediğim sonuca ulaşarak temelin rijitliğini gereken seviyeye getirdim ve zemin emniyetini sağladım. Bütün bunlara ek olarak ta temelsiz temelsiz olarak çözülmüş taşıyıcı sistemin eleman kesit tesirlerini, temel ve zemin ile birlikte çözülmüş yapınınkilerle karşılaştırarak aradaki farkı gördüm ve zeminin, temelin ve taşıyıcı sistemin birarada çözülmesi gerektiğini belirttim. in
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: In this master study I mentioned about some methods which are used in foundation system analysis and I emphasized that in which conditions they can be used and in which conditions they are insufficient. I searched these for the some surface foundation systems.At the end of the research I saw some known but unsolved insufficiencies of present calculating systems. I determined that if I search the ground, the foundation and the frame system together, I can solve the insufficient conditions.To do this, I used the SAP90 (Structurel Analysis Program) which uses mathematic methods for analysing the structure. In this stage, I searched“The Matrix Method”and“The Finite Elements Method”which SAP90 uses.I searched the methods of calculating.! solved a sample plate by using the finite element method and I compered the results with SAP90's results than I saw the nearness of them. Besides, I mentioned that how does SAP90 use these methods and explained them with schemas.At last, I reached the subject which is caused me to choose this matter. I showed the choices öf foundation systems for the applicated high structure. I tested the reliability of these foundation systems. First, I used a plate with uniform thickness and I realized safety of unproviding of the ground safety. I concluded that the foundation has not enough rigit.Second, I studied about the foundation system which is applied under the structure (it is strenghten by the beams). I saw that it was insufficient by the same reason. Finally, I tested plate foundation which is strenghtened by the high beams and I brought the rigitity of foundation to the degree of it had to be by the reaching the resulting that I wanted and I provided the ground saffety. Besides all these, I saw the differences between frame element forces of structure solving without the foundation system and with foundation system. I mentioned all about the ground, the foundation and the frame system together. rv