Akut pankreatit hastalarında bisap skoru ve CRP, CRP/albümin, RDW, nötrofil/lenfosit, platelet/lenfosit düzeylerinin akut pankreatit ciddiyetini belirlemedeki prediktif değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of bisap score and predictive values of CRP, CRP/albumin,RDW, neutrophil/lymphocyte, platelet/lymphocyte levels in determiningacute pancreatitis severity in acute pancreatitis patients
- Tez No: 677721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Akut Pankreatit Hastalarında BİSAP Skoru ve CRP, CRP/Albümin, RDW, Nötrofil/Lenfosit, Platelet/Lenfosit Düzeylerinin Akut Pankreatit Ciddiyetini Belirlemedeki Prediktif Değerlerinin Karşılaştırılması Amaç: Çalışmamızda Ankara Şehir Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji kliniğinde hospitalize edilen 500 akut pankreatit hastasında hastaneye başvuru anındaki BİSAP skoruna göre retrospektif olarak incelenen CRP, CRP/albümin, nötrofil/lenfosit (NLR), platelet/lenfosit (PLR) ve RDW değerlerini karşılaştırarak bu parametrelerin hastalık şiddetini belirlemedeki prediktif değerlerini saptanmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak dizayn edilmiş, çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji kliniklerinde Şubat 2019 – Mart 2020 tarihleri arasında hospitalize edilen 500 akut pankreatit hastası dahil edilmiştir. 18 yaş altı hastalar, gebe hastalar ve aktif malignitesi olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların hastaneye başvuru anındaki BİSAP skoruna göre CRP, CRP/albümin, RDW, NLR, PLR değerlerinin karşılaştırılması planlanmıştır. Hastaların ölçülmüş olan parametreleri hastane bilgi sisteminden retrospektif olarak kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 17.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of BISAP Score and Predictive Values of CRP, CRP/Albumin, RDW, Neutrophil/Lymphocyte, Platelet/Lymphocyte Levels in Determining Acute Pancreatitis Severity in Acute Pancreatitis Patients Objective: In our study, we aimed to determine predictive values in determining acute pancreatitis severity by comparing the BISAP score at the time of admission with CRP, CRP/Albumin, neutrophil/lymphocyte (NLR), platelet/lymphocyte (PLR) and RDW values in 500 acute pancreatitis patients hospitalized in Department of Internal Medicine and Department of Gastroenterology in Ankara City Hospital. Material and Methods: Our study was designed retrospectively and 500 acute pancreatitis patients hospitalized in in Department of Internal Medicine and Department of Gastroenterology in Ankara City Hospital between February 2019 and march 2020 were included in the study. Patients under 18 years of age, pregnant patients and patients with active malignancies were excluded from the study. It was planned to compare the BISAP score at the time of admission with the CRP, CRP/albümin, PLR, NLR and RDW values. The measured parameters of patients were recorded retrospectively from the hospital information system.