Akut pankreatit tanılı hastalarda hastalık şiddetini öngörmede farklı hastalık skorlama sistemlerinin ve laboratuvar parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of different disease scoring systems and laboratory parameters in predicting disease severity in patients diagnosed with acute pancreatitis
  1. Tez No: 819920
  2. Yazar: MERVE ÇAĞLA BİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ SÜLEYMANLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda AP tanısı ile AÜTF Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinde yatan 198 hastada SIRS kriterleri ile BISAP, mGPS ve qSOFA skorlama sistemleri ve laboratuvar parametresi olarak NLR, PLR, RDW, MPV ve CRP/Alb değerlerinin hastalık şiddetini tahmin etme üzerine prediktif etkilerinin kıyaslanması amaçlanmıştır. Bu çalışma ile AP şiddetinin önceden tahmin edilmesi ve buna göre uygun tedavi düzenlemeleri ile morbidite ve mortalitenin azaltılması ve çalışma sonucu elde edilen verilerle literatüre katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Çalışmamıza 01 Kasım 2021-15 Kasım 2022 tarihleri arasında AP tanısı ile Gastroenteroloji Kliniğimizde takip edilen 198 hastanın verileri retrospektif olarak dahil edildi. Çalışmadan aktif kemoterapi alan malignite hastaları ve veri eksiği bulunan hastalar çıkarıldı. Hastaların hastaneye yatışı sırasındaki SIRS kriterleri ile BISAP, mGPS ve qSOFA skorlama sistemlerine ve laboratuvar parametresi olarak NLR, PLR, RDW, MPV ve CRP/Alb değerlerine bakıldı. Skorlama sistemleri ile hastalar hastalık şiddetine göre ayrıldı ve bu gruplar kendi aralarında laboratuvar parametreleri ile kıyaslandı. Skorlama sistemlerine göre hastalarda mortalite, YB yatış durumu ve yatış süresi karşılaştırıldı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare the predictive effects of SIRS criteria, BISAP, mGPS and qSOFA scoring systems and laboratory parameters such as NLR, PLR, RDW, MPV and CRP/Alb values on predicting disease severity in 198 patients hospitalized in the Gastroenterology Clinic of AÜTF Hospital with a diagnosis of AP. With this study, it was aimed to predict the severity of AP and reduce morbidity and mortality with appropriate treatment arrangements accordingly and to contribute to the literature with the data obtained as a result of the study. The data of 198 patients who were followed up in our Gastroenterology Clinic with a diagnosis of AP between November 01, 2021 and November 15, 2022 were retrospectively included in our study. Malignancy patients receiving active chemotherapy and patients with missing data were excluded from the study. SIRS criteria and BISAP, mGPS and qSOFA scoring systems and NLR, PLR, RDW, MPV and CRP/Alb values as laboratory parameters were evaluated during hospitalization. Patients were divided according to disease severity with the scoring systems and these groups were compared among themselves with laboratory parameters. Mortality, ICU stay and length of stay were compared according to the scoring systems. Data were analyzed with IBM SPSS V23.