Preterm bebeklerde patent duktus arteriozus tedavisinde oral ibuprofenin yeri
The role of oral ibuprofen in the treatment of patent ductus arteriosus in preterm infants
- Tez No: 677720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ATLIHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamız, İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Prematüre Servisi'nde Eylül 2007-Ocak 2009 tarihleri arasında izlenen prematüre bebeklerde ekokardiyografik inceleme ile PDA sıklığını araştırmak, PDA saptananlarda spontan kapanma oranını belirlemek, spontan kapanmayan ve önemli şantı olanlarda oral ibuprofen tedavisinin kapanma üzerine etkinliğini ve olası ilaç yan etkilerini saptamak amacıyla yapıldı. Servise kabul edilen doğum haftası 37 hafta ve altındaki 623 preterm bebek değerlendirilmeye alındı. İlk 24-48 saat içinde ekokardiyografik incelemeleri yapıldı; PDA saptanan 100 hasta çalışmaya alındı. Klinik ve hemodinamik olarak anlamlı PDA saptanan semptomatik hastalara oral ibuprofen tedavisi verildi. İbuprofenin ilk dozu 10mg/kg/doz olarak verildi; 2. ve 3. dozlar 5mg/kg/doz şeklinde uygulandı. İbuprofen verilen hastalar renal, gastrointestinal ve serebral yan etkiler açısından takip edildi. Duktusu kapanmayan hastalara 2. kür tedavi verildi. 2. kür tedaviyle de yanıt alınamayan hastalara cerrahi kapatma tedavisi uygulandı. Prematürelerde PDA sıklığı %16 olarak saptandı. Çalışmaya alınan 100 PDA'lı hastanın 61'inde spontan kapanma görüldü. Tedavi alan grupta, tedaviyi sonlandıracak önemli yan etki gelişmedi. 39 hastanın %94,8'inde oral ibuprofen ile duktusda kapanma sağlandı. Çalışma sonucunda doğum ağırlığı, gestasyon haftası, annenin parite sayısı arttıkça duktusun spontan kapanma oranının arttığı izlendi. Tedavi öncesi duktus çapı, uygulanan surfaktan sayısı, MV'de kalma süresi arttıkça spontan kapanma oranı azaldı. Bebeklerin cinsiyeti, doğum şekli, anne-baba yaşı ve 5. dakika Apgar skorları ile PDA'nın kapanması arasında bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak, oral ibuprofen tedavisinin kabul edilebilir yan etkileri, kolay uygulanabilirliği ve yüksek etkinliği nedeniyle preterm yenidoğanlarda duktusun kapatılmasında güvenle kullanılabilecek bir uygulama olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted in the Prematurity Service of Izmir Dr. Behçet Uz Pediatrics and Surgery Training and Research Hospital between September 2007 and January 2009. We investigated the frequency of PDA with an echocardiographic examination in preterm infants to determine the rate of spontaneous closure in those with PDA, to determine the effectiveness of oral ibuprofen treatment on closure in those with significant shunt and non-spontaneous closure, and to detect possible drug side effects. A total of 623 preterm infants (37 weeks and younger) admitted to the service were evaluated. Echocardiographic examinations were performed in the first 24-48 hours; 100 patients with PDA were included in the study. Oral ibuprofen treatment was given to symptomatic patients with clinically and hemodynamically significant PDA. The first dose of ibuprofen was given as 10mg/kg/dose; The 2nd and 3rd doses were administered as 5mg/kg/dose. Patients given ibuprofen were followed up for renal, gastrointestinal and cerebral side effects. The patients whose ductus did not close were given a second course of treatment. Surgical closure treatment was applied to the patients who did not respond to the second course of treatment. The frequency of PDA in preterms was found to be 16%. Spontaneous closure was observed in 61 of 100 patients with PDA included in the study. There were no significant side effects that would terminate the treatment in the treatment group. Ductus closure was achieved with oral ibuprofen in 94.8% of 39 patients. As a result of the study, it was observed that the rate of spontaneous closure of the ductus increased as birth weight, gestational week, and maternal parity increased. Spontaneous closure rate decreased as the diameter of the duct before the treatment, the number of surfactants applied, and the duration of stay in MV increased. No correlation was found between the sex of the babies, the mode of delivery, the age of the parents, and the Apgar scores at the 5th minute, and the closure of the PDA. In conclusion, we think that oral ibuprofen treatment can be used safely for ductus closure in preterm newborns due to its acceptable side effects, easy applicability and high efficiency.