Coğrafi işaretli ürünlerin yer markalaşması ve tüketicinin referans fiyatı ödeme durumu ile ilişkisi
The relationship of geographical indication products withcity branding and the reference price payment status ofthe consumer
  1. Tez No: 677729
  2. Yazar: CANSU ALATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TARI KASNAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı; coğrafi işaret (Cİ) tescili olan veya olabilecek olan ürünlerin, tezin ana teması olan şehir markalaşması ile ilişkisini tespit etmeye yönelik bir saha çalışması gerçekleştirmektir. Çalışmada, tüketicilerin coğrafi işaret etiketli ürünlere karşı davranışını ölçmek ve coğrafi işaret etiketi olan ürünün referans fiyatına veya daha yüksek fiyatına karşı tüketicinin yaklaşımına ilişkin görüşleri sorulmuştur. Ayrıca katılımcıların bir yer veya bölge ile o bölgenin coğrafi konumunu bilmesi veya bilmemesi ile o konuma ait ürünün tercih edilmesi arasında pozitif ya da negatif ilişkinin bulunması amaçlanmıştır. Bu inceleme için Antalya ve Ankara illerinden iki ayrı örneklem grubuna, ayrı zamanlarda yapılmak üzere, yaş aralığı 16-76 olan, 152'si kadın ve 156'sı erkek olan toplamda 308 kişiye içeriği aynı olan bilinen (Ayvalık) ve bilinmeyen (Evciler) ilçelerini isim olarak kullanılarak, senaryoya dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 21 paket programına yüklenmiş, önce ölçeğin güvenilirlik testi, sonrasında ise; veriler üzerinden Regresyon Analizi, Hiyerarşik Regresyon Analizi ve Kategorik Regresyon Analizi yapılmıştır. Sonuçlar doğrultusunda ürünün asıl olarak tadının fiyat üzerinde etkili olduğu anlaşılmış olunup, coğrafi işaret etiketinin anlamını bilen ve bilmeyen tüketiciler arasında ilçelerin bilinme durumuna göre ürüne karşı yaklaşımlarının değiştiği görülmüştür. Tüm bu sonuçlar doğrultusunda araştırmacılara ve bu bilgilerin faydalı olacağı düşülen uygulayıcılara tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct a field study to determine the relationship of products that have or may be registered as geographical indications with city branding, which is the main theme of the thesis. In the study, consumers were asked to measure their behavior towards geographical indication labeled products and their views on the consumer's approach to the reference price or higher price of the product with geographical indication label. In addition, it is aimed to find a positive or negative relationship between the participants' knowledge of a place or region and the geographical location of that region and the preference of the product belonging to that region. For this analysis, two separate sample groups from Antalya and Ankara provinces to be conducted at separate times, with a total of 308 persons, 152 of whom are females, 156 of which are males, aged between 16-76, namely known (Ayvalık) and unknown (Evciler) districts with the same content. Using as a scenario, a scale was carried out. The data obtained were uploaded to the SPSS 21 package program, firstly, after the reliability test for the scale; Regression Analysis, Hierarchical Regression Analysis and Categorical Regression Analysis were performed on the data. According to the results, it has been understood that the taste of the product mainly affects the price, and among the consumers who know the meaning of the geographical indication label and do not know, the attitudes towards the product vary according to the status of the districts. Recommendations are offered for researchers and practitioners.