Akarsu kıvrımlarına yerleştirilen köprü kenar ayakları etrafında meydana gelen yerel oyulma derinliğinin araştırılması
Investigation of local scour depth around abutments located river band
- Tez No: 67776
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Akarsular üzerine inşaa edilen köprülerin yıkılma sebepleri, ayaklan etrafında meydana gelen yerel oyulmalar sonucu stabilitelerini kaybetmeleridir. Bu açıdan yerel oyulmaların tesbiti, köprülerin projelendirilmelerinde önemli bir yer tutmaktadır. Bugüne kadar bu konuda pek çok araştırma yapılmış, fakat kesin bir sonuç elde edilememiştir. Çünkü, doğrusal eksenli kanallarda yapılan çalışmalarda bile etkili parametre sayısı oldukça fazladır. Bu çalışmada sırasıyla şu işlemler yapılmıştır: 1. Doğrusal kanala yerleştirilen ayaklar etrafında meydana gelen yerel oyulmalar incelenmiş ve sonuçların daha önceki çalışmalarla uyum içinde olduğu görülmüştür. 2. Kıvrım taban topografyası çıkarılarak, sekonder akımın genel oyulmaya etkisi incelenmiştir. Ayrıca, akımdan dolayı oluşan taban topoğrafyasıyla yerel oyulmalar arasında çok yakın bir benzerlik olduğu tesbit edilmiştir. 3. Kanal kıvrımında atak açılarının oyulmaya etkisi incelenerek, atak açısı çarpım katsayıları elde edilmiştir. Kıvamdaki oyulma derinliklerini bulmak için, doğrusal kanalda elde edilen oyulma derinliklerini, atak açısı çarpım katsayısıyla çarpmak yeterlidir. 4. Elde edilen rölatif oyulma derinliklerinin, diğer parametrelere göre daha etkin oldukları düşünülen, ayağın akıma dik genişliği, atak açısı ve kıvrım merkez açılarıyla ilişkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak;. Doğrusal kanalda kenara yerleştirilen ayaklardaki oyulma derinliklerinin, akım eksenine yerleştirilen ayaklardaki oyulma derinliklerinden, ayağın narinlik sayısına göre, dikdörtgen ayaklarda %29, oblonik ayaklarda ise %20 kadar daha büyük çıktığı belirlenmiştir.. Doğrusal kanalda atak açılan (oc60°) olduğuda ise, narinlik sayısının rölatif oyulmaya etkisi ihmal edilebilir seviyede olmaktadır.. Tüm kanal boyunca kenar ayaklarda, narinlik sayısı n2 olduğunda ise, rölatif oyulma derinlikleri akım eksenindeki kadar olmaktadır. Buna cidar etkisinin sebep olduğu düşünülmektedir.. Pratik çözümlerde kıvrımlı kanalda merkez açısı, 9>60° için doğrusal kanal ekseninde elde edilen rölatif oyulma derinliklerinin, kıvrımın dış kenarındaki dikdörtgen ayaklarda 1.3, oblonik ayaklarda 1.25 ile, akım ekseninde her iki ayak tipi için de ~1.0 ile, kıvrımın iç kenarında ise, dikdörtgen ayaklarda 0.8 ile, oblonjk ayaklarda;; 0.77 ile, cidar etkisinin olduğu bölgelerde de; dikdörtgen ayaklarda 1.50 ile, oblonik ayaklarda 1.40 çarpmak gerekmektedir. K.VH1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main reason of the fall down of bridges which are built over the river is related to the lose of their balances caused by scouring that occurs around the bridge piers. Hence, determination of the local scouring is quite important in projecting of the bridges. Up to date there has been numerous research works about this topic. But there were not satisfactory results even as there are a considerable number of affecting parameters on local scour in the straight channels. In the thesis the following subjects have been studied: 1. Local scour depth at the around of bridge piers in the straight channels has been investigated and a good agreement between the results has been obtained with previous studies in literature. 2. Bed deformations occuring by means of secondary flow's influence in the channel bend have been examined. A good agreement between bed topography occured by river flow and relative scour depth around piers and abutment was exist. 3. The effect on local scour depths of attack angle at channel bends has been worked. In addition, multiplying coefficient of attack angle was searched. 4. It is investigated that the change of the depth of local scour is depending on the width of projection normal to flow direction of bridge piers, to the attack angle and bend central angle, for the factors having substantial effects comparatively others. The results obtained in the thesis are presented as follows:. In the straight channels, for both of rectangular and oblonic piers, scour depth occuring around abutments located in channel bank was always higher than that in the channel axe. Relationships between them as depending on L/b, their rate is 1.29 for rectangular and 1.20 for oblonic.. In the straight channels, for rectangular piers, while attack angle is less than 60°, by increasing with the IVb coefficient decreases relative local scour depth. On the other hand, while attack angle is higher than 60°, the impact of L/b can be negligible.. Furthermore, along the channel when n2, relative scour depth was as scour depth around piers at the channel axe. It is estimated that the reason of this effect was resulting from wall effect of the channel edge. For practical applications, at the river channel bend, for central angle 9>60°, relative scour depth obtained at straight channel axe should be multiplied by: At outer bank At the flow axe At the inner bank At the places existing wall effect 1.30 for rectangular piers 1.25 for oblonic piers -1.0 for both type of piers 0.80 for rectangular piers 0.77 for oblonic piers 1.50 for rectangular piers 1.40 for oblonic piers XIX