Sinyalize eşdüzey kaynakların kapasitesine etki eden parametrelerin araştırılması
Research of parameters effecting the capacity of signalized equivalent cross roads
- Tez No: 67775
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN BAYRAKDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET Eşdüzey kavşaklar, tıkanıklıkların, gecikmelerin ve kazaların yoğun olarak yaşandığı bölgelerdir.Bu tez çalışmasının amacı sinyalize eşdüzey kavşaklarda zaman ve mekan içerisinde farklılıklar göstermesi doğal olan şartlar altında, birim oto eşdeğerliklerinin bulunması, ilk hareket kaybının bulunması, doygun akım değerinin bulunması ve bir matematiksel modelin oluşturulmasıdır. Öncelikle altı ülkenin bu konuda yaptıkları çalışmalar incelenmiş ve çalışma yöntemi oluşturulmuştur. İstanbul ili çeşitli güzergahlara ayrılmış, bu güzergahlar üzerindeki kavşaklar ve bu kavşaklar hakkındaki bilgiler yapılan bir ön çalışma ile belirlenmiştir.Bu ön çalışma sonunda istenilen özelliklere sahip sinyalize kavşaklar belirlenmiştir.Belirlenen bu kavşaklarda kamera ile film çekimleri yapılmıştır. Yapılan bu film çekimleri büro çalışması ile deşifre edilerek istenilen bilgiler elde edilmiştir.Bu bilgilerin toplanacağı iki ayrı form hazırlanmıştır.Birinci form da kavşak ve çalışılan şerit hakkında detaylı bilgiler, şerit bazında on 'ar dakikalık araç sayımlan yapılmıştır. Araçlar otomobil, minibüs + kamyonet, ticari taksi, ticari minibüs, iett + halk otobüsü, ağır taşıtlar şeklinde altı gruba ayrılmıştır.İkinci form da şerit bazında yeşil süresi boyunca sinyal ekipman hattından geçen araçlar sayılmıştır. Sinyal ekipman hattını geçen araçlar da arka tampon baz alınmıştır.Ayrıca geçiş yapan araçların cinsleri ve gidiş yönleri de bu forma işlenmiştir.Elde edilen veriler doğrultusunda birim oto eşdeğerlikleri ve doygun akım değeri ile doygun akım matematiksel modeli oluşturulmuştur. xın
Özet (Çeviri)
SUMMARY Flush junctions are the places where the jams, delays and accidents take place mostly. The goal of tlus thesis is to show the differences between time and place at the signaling flush junctions and, under normal conditions, to find the unit auto equivalence, to find the first loss of motion, satiated current value and to for a mathematical model. First of all the studies carried out by six countries has been examined and method of study lias been prepared. City of Istanbul has been divided into various routes and the information has been determined about these routes by means of a pre-study. By the end of tills pre-study, the junctions having the appropriate signaling specificatiom. At these said junctions were taken films by cameras, And necessary information was obtained by deciphering this infomiation by means of office study. There have been prepared two forms in order to collect this information. Ön the first form was the information about junction*» and the lane on which the study was carried out and there lias been made a record about the number of cars which were counted for 10 minutes on each lane. These vehicles are divided into six pails: ear, minibus, van, taxi, commercial minibus, IETF (buses belonging to the municipality), public buses and heavy vehicles. And on the second form the vehicles which passed during the green light. For these vehicles which passed through the signaling equipment, the record was based on rear bumper. Types and directions of these passing vehicles were also recorded on this form, hi the light of the obtained data, unit auto equivalencies and satiated current value with satiated current mathematical model were formed. ix