Uzay kafes taşıyıcı sistemlerin karşılaştırılması
- Tez No: 67777
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Büyük açıklıkları geçmek için, klasik iki yönlü kiriş sistemlere göre daha ekonomik olan, uzay kafes taşıyıcı sistemler tercih edilmiştir. Bu çalışmada, farklı tiplerdeki uzay kafes taşıyıcı sistemlerin, birbirlerine göre üstünlükleri araştırıldı. Düşey yük allında, uzay kafes taşıyıcı sistemlerin davranışları incelendi. Farklı konfigürasyonlarda inşaa edilmiş, farklı tipteki uzay kafes taşıyıcı sistemler birbiri ile kıyaslandı. Sistem tiplerinin karşılaştırılmasında, yapının maliyetine doğrudan etkilediği için minimum yapı ağırlığı esas alınmıştır. Bununla birlikte, maksimum eleman kuvvetleri, düğüm ve elemanların sayısı ve maksimum deplasmanlar da dikkate alınmıştır. Sistem çözümleri SAP90 ile yapıldı. Sistem elemanları ile ilgili bilgiler verildi. Uzay kafes taşıyıcı sistemlerin, dizaynı ve uygulanması son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Gelişimindeki artış, bu karmaşık yapıların davranışlarının anlaşılmasını da beraberinde getirmiştir. Son yıllarda yapılan dizayn çalışmaları, özellikle elastik bölgeye yöneliktir. Bu araştırmalarla birlikte plastik bölge ve maksimum taşıma kapasitesi hakkında incelemelere yer verilmiştir. Bahsedilen araştırmaların bir çoğu halen devam etmektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To cover large spans, space truss systems that are more economic compare to classic two way truss systems are preferred. In this paper superiorities to each other of different types of space truss systems are studied. Under the vertical loads, behavior of space truss systems are examined. Different types of space truss systems that are built in different configurations, are compared. In the comparing the systems, weights of the systems are compared, because the weight of a system effects on the cost price of this system directly. In addition, maximum element forces, numbers of joints and elements and maximum deflections are taken account in the comparing. Systems are solved by using SAP90(Staric Analysis Program Ver 5.10). Datas of elements of the systems are given. The design and construction of the space truss systems,have undergone a tremendous expansion in recent years.This expansion in deployment has been preceded and accompanied by a parallel expansion in the understanding of the behavior of these complex stuctures, an understanding achieved through extensive analytical and experimental research.Athough current design practice is based predominantly under elastic range of response significant reseach effort has been concentrated on the nonlinear response and ultimate load capacity. vn