Rasim Özdenören'in 'Hastalar ve Işıklar' ile 'Uyumsuzlar' adlı hikâye kitaplarında söz varlığı
The vocabulary of Rasim Özdenören in the story books 'Hastalar ve Işıklar' and 'Uyumsuzlar'
- Tez No: 677786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 597
Özet
Türk hikâyeciliğinde yerlilik unsurunu canlandırarak kendine özgü bir hikâye diliyle işleyen Rasim Özdenören, eserlerinde toplumun yaşadığı değişim ve dönüşümü bireyler üzerinden anlatır. Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışmada, Rasim Özdenören'in ilk hikâye kitabı olan Hastalar ve Işıklar ile yayınlanmış son hikâye kitabı olan Uyumsuzlar eserlerinin söz varlığı betimsel olarak incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, söz varlığı ve ögeleri hakkında bilgi verilmiş ve bu konuda yapılan araştırmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Rasim Özdenören'in hayatı, sanatı, eserleri, aldığı ödüller ve hakkında yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, söz konusu iki eser tarama yöntemiyle ayrı ayrı incelenmiştir. Eserlerde tespit edilen söz varlığı unsurları, anlam ve kullanım sıklığı belirtilerek listelenmiş ve kendi içinde kavramsal anlamlarına göre sınıflandırılmıştır. Dördüncü bölümde, eserlerin ayrı ayrı hazırlanmış gramatikal dizinlerine yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise, sonuç olarak elde edilen söz varlığı ögeleriyle sayısal veriler üzerinden yazarın iki eserdeki sözcük dağarcığı karşılaştırılmış ve bu sözcük dağarcığının üslubuna dair yansımaları değerlendirilmiştir. Çalışma ile son dönem Türk hikâyecilerinden Rasim Özdenören'in söz konusu hikâye kitaplarından yararlanılarak Türk dilinin canlı ve işlek söz varlığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rasim Özdenören, who portrays the element of nationality in Turkish storytelling with a unique language, is one of the last period Turkish story writers who tells the change and transformation of society, social values and sensitivities through individuals in stories. Özdenören, thinks that art cannot be used as a tool for any idea.In this respect, instead of giving a message based on ideas, an original style is seen that depicts the human being as he is, with his unique and original state. Rasim Özdenören, who mentions the problems of Turkish people in stories within the framework of ontological existence and with Islamic sensitivity, is a writer who influenced the next generation and an artist. This study was undertaken based on his talent in writing and the evaluations of art critics about his. In this master's thesis, the vocabulary in Rasim Özdenören's first story book Hastalar ve Işıklar and his last published story book Uyumsuzlar were analyzed descriptively. In the first part of the study, information about vocabulary elements and researches are mentioned. Özdenören's life, art, works and studies about him are explained in second part. In the third part, these two works were examined separately by scanning method.Vocabulary elements identified in the works are listed by specifying their meaning and frequency of use and classified according to conceptual meanings. In the fourth chapter, grammatical indexes of the works are given separately. In the fifth chapter, the vocabulary items obtained as a result and the vocabulary in both works of the author were compared and reflections of this vocabulary and its effect on the author's style were evaluated through numerical data. With this study, it was tried to reveal the lively and busy vocabulary of Turkish language by making use of the books Hastalar ve Işıklar and Uyumsuzlar.