Toplam kalite yönetimi
  1. Tez No: 67780
  2. Yazar: ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAKİ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ Ezici rekabetin yaşandığı günümüz pazarlarında kalite, şirketler için vazgeçilmez bir unsur olmuştur. Tüketicilerin giderek daha da bilinçlenmesi, refah ve kültür seviyelerinin yükselmesi bu sonucun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Çağdaş yönetim anlayışına sahip şirketler, tüketicilerin değişen ihtiyaç ve isteklerine kolaylıkla ayak uydurabilmektedir. Çalışmamızın konusu olan“Toplam Kalite Yönetimi”de bu yönetim tarzlarından birisidir. TKY'nin uygulamadaki başarısı, onun öğelerinin tam anlamıyla hayata geçirilmesine bağlıdır. Peki, nedir bu öğeler ? 1-) Üst Yönetimin Liderliği Bu yönetim anlayışım, öncelikle üst yönetim benimsemelidir. Onlar bu anlayışı benimsemeden, çalışmaların başarıya ulaşmadığım yapılmış uygulamalardan görmekteyiz. Daha sonra Üst Yönetim TKY çalışmalarında çalışanları devamlı teşvik etmeli, liderlik görevini üstlenmelidir. 2-) Müşteri Odaklılık -Müşteri Tatmini Yukarıda da denildiği gibi, müşterilerin ihtiyaç ve beklentileri sürekli değişmektedir. Ürün yada hizmet üreten firmalar, müşterilerinin bu isteklerini sürekli olarak takip etmek zorundadır. TKY,“kaliteyi müşteri belirler”görüşünü savunur. 3-) Tam Katılım ve Takım Çalışması TKY' de, tüm çalışanların yapılan bu faaliyetlere katılımı hedeflenmektedir. Yine TKY' de ekip çalışmaları teşvik edilmektedir. (Takım çalışmalarının önemine dikkati çekmek bakımından, çalışmamızda bu konu ayrı bir bölüm olarak incelenmiştir).4-) Çalışanların Eğitimi Çalışan insanlardan istenen düzeyde verim alınabilmesi için, bu kişilerin öncelikle eğitilmesi gerekir. Bu anlayışa göre en büyük yatırım, insana yapılan yatırımdır. Verilen eğitimlerle, çalışanların fiziksel çalışmalarının yanısıra, zihinsel çalışmaları da sağlanmaktadır. Yani, çalışanların kazanç sağlayacak yeni fikirler üretmeleri, karşılaştıkları problemlere çözüm araştırmaları teşvik edilmektedir. 5-) Hata Önleme - Sıfır Hata TKY, muayene ile kalitenin elde edilemeyeceğini veya edilse bile çok pahalıya mal olacağını söyler. TKY'ne göre kalite, üretim esnasında elde edilir (Kalitenin büyük bir kısmı tasarım aşamasında sağlanır). TKY, sıfır hatayı hedeflemektedir. Bir problem ortaya çıktığında, bunun kaynağının tespit edilerek ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Bu şekilde, aynı hatanın tekrarlanması önlenmektedir. 6-) Sürekli Geliştirme Japonların“Kaizen”dedikleri bu kavram, bulunulan seviyeyi yeterli görmeyip, bunun sürekli geliştirmeyi ve iyileştirmeyi ifade eder. (Japonların, bu anlayışla sahip olduklarından Amerikalılardan teknoloji ve üretkenlik bakımından ileridedirler). TKY'nin başarısı, ancak, bu öğelerin tamamının birlikte uygulanmasıyla elde edilmektedir. Kalite Güvencesi ve ISO 9000 standartları konusu da bu çalışmada yer almıştır. Kalite Güvencesi tariflenerek, standartlarla olan ilişkisi anlatılmıştır. Yine, ISO 9000 standartları hakkında bilgi verilerek ISO 9001 maddeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The quality is the essential element in today's cut-throat competitive markets. The development of cultural and wealth degrees, and aware of the consumers, make it possible. The companies which have modern management comprehension can easily fit in with changing needs and requirements. The total quality management is the one of this management skills. The success of the total quality management applications is connect with realizing of it's elements. So what are this elements? 1) Leadership of top management This management comprehension must be appropriated by the managers at once. We see that, the management applications cannot be successful unless managers appropriate this skills. Then managers must encourage the workers continuously and must take on the mission of leadership. 2) Customer centralization - customer satisfaction The customers needs and requirements are changing day by day. The companies which ensure product or service must fallow the customer's need's continuously. TQM claims that“The quality is defined by customers”3) Complete participation and team working. TQM aims that all of the workers must participate this activities. The team- working is encouraging in TQM. (This subject investigated as different section for attracting to importance of team- working.) 4) Education of workers: IXThe workers must be educated for being productive enough. Then the most important investment is one for the people. With these education, it's make possible to do mental working beside physical working. So it's make possible to develop new ideas for ensure a profit by all workers. 5) Error blocking - non error TQM says that, the quality cannot be available with inspection. If it's even possible, reaching to quality with inspection is very expensive. The quality must be earned during the production. (The biggest part of quality be available during the design). TQM aims non error. When the error appears, the sources of error must be determinate and solved. By this way, it's able to avoid reputation of same errors. 6) Continuous development The term of“KAIZEN”means that developing and making better continuously. (The productivity and technology of Japan better than American's, because of these comprehension.) TQM' s success is only be available by applying these elements together. Quality Assurance and ISO 9000 standards be appeared in this study. The quality Assurance and relations of the ISO 9000 be described. And there are information about ISO 9000's articles in this study. X