Türkiye'de ve dünyada izlenen teknoloji politikaları ve Türkiye'deki teknoloji sisteminin bu yönden değerlendirilmesi
- Tez No: 67779
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAY GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Teknolojik gelişmişliğin, bir ülkenin kalkınması için en temel şart haline geldiği günümüzde, bilim ve teknoloji alanındaki çalışmalar daha da önem kazanmıştır. Günümüzde, bilgi toplumuna geçişin başlıca nedeni olan enformasyon teknolojileri, hızla gelişmekte ve uluslararası piyasada, en önemli rekabet unsuru olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde bu piyasada bir yer edinebilmek ve gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşabilmek için teknolojisini geliştirmek zorundadır. Bu da ancak, etkin ve akılcı teknoloji politikalarıyla mümkün olabilecektir. Bu çalışma, ülkemizin teknolojik alanda gelişmesi için yapılması gereken düzenlemeleri açıklamaktadır. Tezin Birinci bölümünde, dünyada meydana gelen, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, ülkemizin bilim ve teknoloji sisteminin geliştirilmesinin gerekliliğine değinilmiştir. Buna ek olarak, tezin daha iyi anlaşılması amacıyla, kullanılan bazı kavramlar açıklanmıştır. ikinci bölümde ise, dünyadaki değişen teknolojik yapı ve bu değişimin etkileri hakkında genel bilgi verilmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin bilim ve teknoloji sisteminin geliştirilmesi için ele alman konulara kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde, seçilmiş tikelerde izlenen teknoloji politikaları özetlenmiştir. Bu ülkeler, yeni gelişmiş ve yüksek endüstri seviyesine ulaşmış ülkeler olarak iki ayrı biçimde ele alınmıştır. Söz konusu ülkelerin izlediği teknoloji politikaları incelenmiş ve teknolojik alt yapılan hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde ayrıca, seçilmiş dünya ülkeleri ile Türkiye'nin, çeşitli istatistikler yardımı ile, ekonomik ve teknolojik açıdan karşılaştırılması yapılmıştır. Dördüncü bölümde, Türkiye'de mevcut teknoloji sisteminin yapısı ele alınmıştır. Bu bölümde, ülkemizin, günümüze kadar, bilim ve teknoloji alanında yapmış olduğu vıçalışmalar incelenmiş ve bugün içinde bulunduğu teknolojik durum hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde, ülkemizin teknolojik alanda gelişmişlik sağlamasının önemi vurgulanmış ve bu gelişmişliğin sağlanması amacıyla çeşitli alanlarda yapılması gereken çalışmalar hakkında önerilerde bulunulmuştur. Altıncı ve son bölümde ise, teknolojik gelişmişliğin önemi vurgulanmış ve Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanında gerçekleştireceği atılımların önemine değinilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY As the science and technology has become one of the key factors of economic growth, most of the countries began to concentrate their efforts strategically on activities that will help to improve their technologies. It is a known fact that, the most important reason for the change is the fast growth in information technologies. To sustain economic competitiveness during the next century, Turkey must implement a series of technology policies and carry them to the industrial areas. This thesis offers an approach to Turkey's technology system in order to improve its economy. The first chapter in the thesis provides an introduction to the transformation from industrial society to information society. In this chapter, the importance of improving our technology is stated and some definitions are given to explain the thesis in more detail. The second chapter in the thesis provides some information about the new technologic structure and the effects of this change. In addition to that, the chapter contains an instant approach to Turkey's science and technology system. In the third chapter, the technology policies that are followed up in selected countries are summarized. These countries are classified into two different parts. The first part deals with Newly Industrialized Countries (NICs) while the second part is about the Highly Industrialized Countries (HICs). This chapter also contains a comparative study about the world's selected economies. In the fourth chapter, current technology system of Turkey is summarized. This chapter explains the history of Turkey's science and technology process and points out the current technologic situation with respect to some comparative data. VlllChapter five addresses squarely the need for better governance of Turkey's science and technology effort and sets out a common set of principles to further improve our science and technology infrastructure. These common principles are handled in four parts. These parts cover institutional, legal, educational and social subjects. Finally, chapter six concludes that our success ultimately depends on the dedicated collaboration of public, business enterprise and education sectors in the national innovation system. It was here given emphasis to the fact tahat a genuine partnership is needed among all players in the economy to make sure that Turkey's overall science and technology effort matches our domestic and global challenges, and maintains our place as one of the world's highly industrialized country in which to live in the new century. IX