Yükseköğrenim öğrenci yurtlarının yangın güvenliği açısından değerlendirilmesi; Mersin ili örneği
Evaluation of higher education dormitories in terms of fire safety; example of Mersin province
- Tez No: 677804
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmanın birinci bölümünde öğrenci yurtlarının tarihsel gelişimi anlatılarak yurtların gereksinimleri,yurt bölümleri ve plan tipleri örneklemeleri ele alınmıştır. Dünya'da ve Türkiye'de faaliyette olan bazı yurtların oda tipleri incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde yanmanın tanımı yapılarak,yangını oluşturan bileşenler; oluşan ısının yanma çeşitleri; yangın sınıflandırılması ve yangın olayları literatür taramasıyla beraber anlatılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde yapılarda yangın güvenlik önlemlerinin farkı anlatılarak,pasif ve aktif sistemler örneklemelerle beraber anlatılmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde ise; tez çalışmasında incelenen yurt binalarının kısa tanıtımı yapılarak; vaziyet planında blokların yerleşimi, yurt binası için oluşturulan tanıtım tablosu, yatak katlarının tanıtıcı şematik tablosu gösterilerek; yangın merdiveni,kat merdiveni,kaçış holleri,sistem detayları,panik bar kapıları çizimleri ile incelenmiştir. Odaların yerleşim ve tavan planları üzerinden,mobilya grubu,aydınlatma,dedektör ve sprinkler işlenilmiştir. Yerinde ve mimari proje üzerinden tespit edilerek yangın dolaplarının plan üzerindeki yer tespiti ve çekilen fotoğraflar ile yurtların ayrı ayrı tanıtımı yapılmıştır. İncelenen yurtlar; Kırkkaşık Kız Öğrenci Yurdu, Mersin Kız Öğrenci Yurdu, Mersin-Yenişehir Erkek Yurdu ve Erdemli Kız Kalesi Yurdudur. Araştırmanın beşinci bölümünde ise; Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'te kaçış holleri ile ilgili belirlenen maddelere göre,tablo yöntemiyle değerlendirilme yapılmıştır. Bu değerlendirme sonucunda ana hatlarıyla yönetmeliğe uysada,güncel yönetmeliğe göre bazı maddelerin eksik yapıldığı gözlenilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the research, the historical development of the student dormitories was explained and the requirements of the dormitories, dormitory sections and plan types examples were discussed. The room types of some dormitories operating in the world and (in) Turkey were examined. In the second part of the research, the definition of combustion was made and the components that make up the fire; the types of combustion of the heat formed; the classification of the fire and the events of the fire were described together with the literature review. In the third part of the research, the difference between fire safety measures in buildings was explained and passive and active systems were explained together with samples. In the forth part of the research, short introductions are made about the dormitory buildings examined in this research and their placements on the overall layout, the introductory sheet for the dormitory building, the schematics for the bedroom floors are shown along with the examination of the fire escapes, the stairs, escape halls, system details, and panic bar doors. The furniture, lighthing fixtures, detectors, and sprinklers are covered through the room layouts and ceiling plans. The fire cabinets are identified and marked both on-site and on the architectural project, and each dormitory is identified by the photos taken. The dormitories that were subject to the research are Kırkkaşık Sorority House, Mersin Sorority House, Mersin-Yenişehir Fraternity House, and Erdemli Kız Kalesi Dormitory. In the fifth part of the research; according to the articles regarding the escape halls in the Regulation on the Protection of Buildings from Fire, the escape halls of the dormitory buildings were examined using the tabulation. The examination revealed that although the escape halls mainly adhere to the regulations, there were missing items.