Housing experiences of university students in a small Turkish city: A qualitative study from Bartın
Türkiye'nin küçük bir şehrinde üniversite öğrencilerinin barınma deneyimleri: Bartın'dan nitel bir araştırma
- Tez No: 943924
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İDİL AYBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin küçük ölçekli şehirlerinden biri olan Bartın'da öğrenim gören üniversite öğrencilerinin barınma koşullarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, öğrencilerin barınma deneyimlerini etkileyen ekonomik, toplumsal ve politik dinamikler; aile desteği, kamu barınma hizmetleri ve özel kiralık konut piyasası üzerinden analiz edilmiştir. Araştırmanın teorik çerçevesi, aileye dayalı refah rejimi (familialistik refah rejimi) bağlamında oluşturulmuştur. Bu doğrultuda, öğrencilerin barınma sürecinde ailelerinden gördükleri destek düzeyi, kamu yurtlarının kapasite ve erişilebilirlik durumu ile özel konut piyasasındaki ekonomik zorluklar arasında nasıl bir ilişki olduğu sorgulanmıştır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği bu çalışmada, Bartın'da ikamet eden 21 üniversite öğrencisiyle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiş ve yedi ana tematik kod geliştirilmiştir. Bulgular, KYK yurtları, kiralık evler ve aile evi olmak üzere üç temel barınma biçiminin öğrenciler arasında yaygın olduğunu ortaya koymakta; bu tercihlerin cinsiyet, ekonomik durum ve aile ilişkileriyle doğrudan bağlantılı olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonucunda, devletin sunduğu barınma hizmetlerinin özellikle küçük şehirlerde sayıca yeterli olsa da niteliksel açıdan yetersiz kaldığı, özel konut piyasasının ise yüksek maliyetleri nedeniyle aile desteği olmaksızın erişilebilir olmadığı tespit edilmiştir. Bu durum, öğrencilerin büyük ölçüde ailelerine bağımlı kaldıklarını ve barınma alanında“defamilializasyon”un oldukça sınırlı gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. Bu araştırma, büyük şehirler dışında kalan üniversite öğrencilerinin barınma deneyimlerine odaklanarak, Türkiye'de öğrenci barınma politikalarının toplumsal eşitsizlikleri nasıl yeniden ürettiğini anlamaya yönelik özgün bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the housing conditions of university students studying in Bartın, one of Turkey's small-scale cities. The study analyzes the economic, social, and political dynamics that affect students' housing experiences through family support, public housing services, and the private rental housing market. The theoretical framework of the research is based on the familialistic welfare regime. In this context, the study examines the relationship between the level of support students receive from their families during the housing process, the capacity and accessibility of public dormitories, and the economic difficulties in the private housing market. In this study, which adopted a qualitative research method, semi-structured in-depth interviews were conducted with 21 university students residing in Bartın. The data obtained from the interviews were analyzed through content analysis, and seven main thematic codes were developed. The findings reveal that three main types of housing—KYK dormitories, rented apartments, and family homes—are common among students, and that these preferences are directly related to gender, economic status, and family relationships. The study found that while the state-provided housing services are numerically sufficient, especially in smaller cities, they are qualitatively inadequate, and the private housing market is inaccessible without family support due to high costs. This situation highlights that students remain heavily dependent on their families and that“defamilialization”in the housing sector is highly limited. This research aims to provide a unique contribution to understanding how student housing policies in Turkey reproduce social inequalities by focusing on the housing experiences of university students outside major cities.