İbn Haldun'un Mukaddimesi'nde toplumsal değişme
Urban culture in Muqaddimah
- Tez No: 677808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BABAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada İbn Haldun'un toplumsal değişme anlayışı, onun Mukaddime adlı eseri çerçevesinde incelemeye alınmıştır. Değişim, tüm varlıklar için zorunlu bir gerçeklik olduğu gibi toplumlar için de kaçınılmazdır. Bu sebeple sosyolojinin ana konuları içinde yer alan toplumsal değişme anlayışını irdelemek oldukça kıymetlidir. Değişimin izlerini sürmek ise geçmiş ve geleceğe köprü kurmak ile mümkündür. Geçmişten gelen deneyimlerin geleceğe aktarılması halinde değişimin hangi koşullarda, nasıl ve ne yönde gerçekleşeceğine dair hazır bulunmak söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla İbn Haldun'un toplumsal değişmeye dair görüşlerinin çözümlenmesi önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı İbn Haldun'da toplumsal değişmeyi tetikleyici unsurları açığa çıkarmaktır. Bu sebeple araştırma literatür çalışması olarak yürütülmüştür. Çalışmada öncelikle toplumsal değişme kavramına ilişkin görüşlere ve tanımlamalara yer verilmiştir. Sonrasında ise İbn Haldun'un yaşamı ve ortaya koyduğu temel kavramlara ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Ardından çalışmanın esas konusu olan İbn Haldun'da toplumsal değişme anlayışına dair çıkarımların yapıldığı bölüme yer verilmiştir. Çalışmada temel kaynak olarak İbn Haldun'un Mukaddime adlı eserinin Süleyman Uludağ (2017) çevirisinden faydalanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İbn Haldun, Mukaddime,Toplumsal Değişme.
Özet (Çeviri)
In this study, Ibn Khaldun's understanding of social change has been examined within the framework of his work Muqaddimah. As change is a necessary fact for all beings, it is also inevitable for societies. For this reason, it is worth examining the understanding of social change, which is one of the main topics of sociology. Tracing the change is possible by building a bridge to the past and the future. If the experiences from the past are transferred to the future, it may be possible to be ready about the conditions, how and in which direction the change will take place. Therefore, it is important to analyze Ibn Khaldun's views on social change. The aim of the study is to reveal the factors that trigger social change in Ibn Khaldun. For this reason, the research was carried out as a literature study. In the study, first of all, opinions and definitions about the concept of social change are given. Afterwards, explanations were made about the life of Ibn Khaldun and the basic concepts he introduced. Then, the section where inferences about the understanding of social change in Ibn Khaldun, which is the main subject of the study, are made. In the study, Süleyman Uludağ (2017) translation of Ibn Haldun's Muqaddimah was used as the main source. KEYWORDS: Ibn Khaldun, Muqaddimah, Social Change.