Küçük ve orta ölçekli işletmelerde ISO 9000 standartlarının uygulama zorluklarının belirlenmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 67782
  2. Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAY GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET KOBİ'lerin her zaman ekonomik ve sosyal sisteme büyük katkıları olmuştur. Türkiye' de ve dünyada 21. yüzyıl ekonomisinin temel tası olacağı iddia edilmektedir. Türk ve dünya ekonomisinde bu derece ehemmiyetli yer işgal eden KOBİ'lerin en önemli problemlerinden birisi de kalitedir. Büyük firmalarda olduğu gibi KOBİ'lerde de bu problemin asılmasında izlenecek en uygun yol Toplam Kalite Yönetimi 'ni benimsemek ve ISO 9000 standartlarına uygun çalışmaktır. Her ne kadar Toplam Kalite Yönetimi prensipleri ve ISO 9000 Standartları işletme büyüklüğünden bağımsız özelliklere sahipse de uygulamalarda pek çok farklılıklarla karşılaşılmaktadır. Hatta kimi büyük işletmelerde başarılı uygulamalara öncülük etmiş uzmanlar KOBİ'lerde aynı başarıyı gösterememektedirler. Bu sebeple, tezimi hazırlarken KOBİ'lerde Toplam Kalite Yönetimi ve ISO 9000 Standartlarının uygulanmasında karşılaşılan sorunları incelemeye çalıştım. Birinci bölümde KOBİleri tanımlamaya ve KOBİ'lerin Türkiye ekonomisindeki yerini anlatmaya çalıştım. ikinci bölümde ISO 9000 Standartlarının bir firmada etkili ve sürekli bir şekilde uygulanmasını sağlayan Toplam Kalite Yönetimini inceledim. üçüncü bölümde ise ISO 9000 Standartlarını inceledim ve bu standartların özellikle KOBİ'lerde uygulanması sırasında gerekli olan bilgileri vermeye çalıştım. Son bölümde ise, kaynaklarda adı geçen pek çok işletme yetkilisi ile yaptığım görüşmeler sonucu. -IV-ISO 9000 Standartlarına geçişte KOBİ'lere has avantajlara, yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini sunmaya çalıştım. Çalışmamın, yararlanmak isteyen herkese faydalı olmasını temenni ederim. Haziran 1997 Süleyman Sönmezgil -V-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Always, Small and Middle Size Business have an important role on economical and social system. It's claimed that they would have been foundation stone in Türkiye and world in 21. cc. The one of the most important problems of Small and Middle Size Business that take up an important place on the economy is quality. The best way to solve this problem in Small and Middle Size Business is to practice Total Quality Management and ISO 9000 Standarts as in large business. Although, the Total Quality Management principals and ISO 9000 Standarts have been prepared independent of the size of business, there are different subjects in practice. Moreover, the experts which have applied ISO 9000 Standarts succesfully in large business, could not have same success in Small and Middle Size Business. For this reason, I have studied on the problems which appears while practicing of Total Quality Management and ISO 9000 Standarts in Small and Middle Size Business. In the first section, I have worked to identify Small and Middle Size Business and to explain their place on Turkish economy. In the second section, I have explained the Total Quality Management which makes easy to practice ISO 9000 Standarts efficiently and continuously in a firm. In the third section I have explained ISO 9000 Standarts and worked to give the informations that requires while practising of these standarts in Small and Middle Size Business. And in the last section, I have tried to present -VI-the advantages of Small and Middle Business in the period of passing to ISO 9000 Standarts, the problems which occur in practice and the solution advices. I hope that this thesis would be useful for people who are interested in. Haziran 1997 Süleyman Sönmezgil -VII-