Değişim mühendisliği iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması
- Tez No: 67783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Müşteriye“değer”ifade eden, onların ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan ürün ve hizmet üretmenin, şirket yönetim sisteminin özünü oluşturması gereği anlaşıldığından bu güne,“değişim”,“değişim mühendisliği”ve“değişim yönetimi”dilimizden düşmeyen sözcükler oldu. Değişimle başa çıkma yeteneğini kazanmak, insanları değişim mühendisliğini toplam kalite yönetimiyle birlikte ele almaya yöneltmiştir. Bu çalışmada“Bir Değişim Mühendisliği çalışması nasıl olmalıdır?”sorusu cevaplanacak ve işletmelerde başlangıç aşamasında ve uygulamadaki zorluklara dikkat çekilerek, sistem ve insana karşı yaklaşımın nasıl olması gerektiği anlatılacaktır. Birinci bölümde, dünyadaki değişim ve bunun şirketler ve insanlar üzerindeki etkileri hakkında genel bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde ise, değişim mühendisliği tanımlanmış, neden ve nasıl uygulandığı, basan kriterleri, direncin nedenleri ve insan kaynakları açısından değişim yönetiminin nasıl uygulanacağı gibi genel kavramlar hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölüm, değişim mühendisliği konusunda takip edilebilecek sadece tek bir yöntem olmadığı için, Kodak ve Rapid Re metodolojilerinin anlatıldığı iki örnekten oluşmuştur. Son olarak dördüncü bölümde, dünyada değişim mühendisliği uygulayan şirketlerin ne gibi sonuçlar elde ettiği ve Türkiye 'de ise otomotiv sektöründe ana sanayi olarak faaliyet gösteren Karsan 'm neler yaptığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Change”,“Reengineering”,“Change Management”became so popular when it is realized that the customer oriented manufacturing and services should be core of the firm's management system. Providing ability to cope with the change lead people to couple“Reengineering”with“Total Quality Management”. In that thesis, the following questions will be answered :“How should we implement reengineering within organizations?”and“How should we overcome the resistance of people against reengineering?”. In Chapter 1, an overview of the change in the world and its influences on people and corporations will be given. In Chapter 2, reengineering and its general concepts such as“why and how will we use the reengineering tool?”, success criteria, the reasons of the resistance, the role of Human Resources on change management, etc. will be indicated. Chapter 3, because there is no just one method about reengineering, two methodologies“ Kodak”and“Rapid Re”will be given. Finally, in Chapter 4, the results of implementations around the world will be given with the reference of“Karsan”case, which is one of the famous main automotive industry corporation in Turkey. in