Aile Hekimliği uzmanlık öğrencilerinin birinci basamakta yürütülen prekonsepsiyonel danışmanlık ve gebe takibi hakkındaki bilgi düzeylerinin ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluati̇on of the knowledge levels and attitudes of family medicine students about preconceptional counceli̇ng and pregnancy follow-up in primary stage
  1. Tez No: 677849
  2. Yazar: FUNDA SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM KAFADAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Aile Hekimliği uzmanlık eğitiminin saha uygulaması kapsamında Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri (EASM) bulunmaktadır. Asistan hekimlerin çalıştığı EASM'lerde, birinci basamakta verilmesi beklenen poliklinik hizmetleri, gebe-bebek-çocuk izlemleri, aşılama hizmetleri, sağlık danışmanlığı gibi tüm hizmetler verilmektedir. Bu hizmetlerden olan prekonsepsiyonel danışmanlık ve gebe takibi uygulamaları da EASM hizmetleri içinde büyük pay oluşturmaktadır. Amaç: Bu çalışmada EASM'lerde görev yapmış olma deneyiminin aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin prekonsepsiyonel danışmanlık ve gebe takibi ile ilgili tutumlarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Araştırma İstanbul Avrupa yakasındaki EASM'leri bulunan dört Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Aile Hekimliği Kliniklerindeki 126 tam zamanlı Aile Hekimliği uzmanlık öğrencileri ile iki aylık zaman diliminde yapılmıştır. Sosyodemografik özellikler, mesleki öykü, prekonsepsiyonel danışmanlık ve gebe takibi ile ilgili bilgi ve tutumlara yönelik sorulardan oluşan, araştırmacılar tarafından hazırlanan soru formu çalışmaya katılmayı kabul eden uzmanlık öğrencilerine online anket olarak uygulanmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, EASM'de görev alma durumları ve süresine göre verilen yanıtlar tanımlanmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Education Family Health Centers (EASM) are within the scope of field application of Family Medicine residency training. In EASMs where resident physicians work, all services expected to be provided in primary care such as polyclinic services, pregnant women-infant-children follow-ups, vaccination services, health counseling services are provided. Preconceptional counseling and prenatal follow-up interventions, which are among these services, also constitute a large share in EASM services. Purpose: In this study, the aim was to investigate the effect of having work experience in EASM on the attitudes of family medicine residents about preconceptional counseling and pregnancy follow-up. Materials and Methods: The research was conducted with 126 full-time Family Medicine residents in the Family Medicine Clinics of four Training and Research Hospitals on the European side of Istanbul which has EASMs in a two-month period. A questionnaire prepared by the researchers, consisting of questions about sociodemographic characteristics, occupational history, knowledge and attitudes regarding preconceptional counseling and pregnancy follow-up, was applied as an online questionnaire to the residents who agreed to participate in the study. Responses given according to the sociodemographic characteristics of the participants, their work experience and duration in the EASM were defined and analyzed.