Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin aşı soğuk zinciri hakkındaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and awareness levels of family medicine specialist students on vaccine cold chain
  1. Tez No: 566324
  2. Yazar: TURNA BALKOZAK TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Aşılama ile bağışıklama, salgın olarak görülebilen bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde en önemli faktörlerdendir. Yapılan bağışıklamanın başarılı olabilmesi için olmazsa olmaz koşulların başında aşının üretiminden son tüketiciye ulaşana kadar soğuk zincir koşullarına uygun saklanması gelmektedir. Ülkemizde bağışıklama hizmetleri önemli ölçüde birinci basamakta, aile hekimlerince yürütülmektedir. Biz de çalışmamızda, aile hekimi uzmanı olarak sahaya çıkacak olan aile hekimleri uzmanlık öğrencilerinin soğuk zincir konusundaki bilgi ve farkındalıklarını ve buna etki edebilecek faktörleri tespit etmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamız tek merkezli prospektif, kesitsel tanımlayıcı ve analitik bir çalışma olup, örneklem büyüklüğü 2019 yılı ocak ve nisan ayları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne (SBÜ) bağlı eğitim araştırma hastanelerinde (EAH) çalışmış olan tam zamanlı uzmanlık öğrencilerinden Basit rastgele örneklemde örneklem genişliği tahmini" yöntemiyle hesaplanarak dahil edilme kriterlerini karşılayan 178 kişi çalışmaya dahil edildi. Anket; sosyodemografik özellikleri, aşı soğuk zinciri hakkındaki bilgi ve farkındalıkları değerlendiren 36 sorudan oluşmaktadır. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Immunization by vaccination is of the utmost importance for averting epidemical diseases. In order for immunization to be successful, vaccines must be stored as per cold chain standards during the entire transportation process from their production to their consumption. In our country, immunization services are mostly administered in primary care facilities by family physicians. The purpose of this study is to test the knowledge and awareness of family physician candidates as to the cold chain and to ascertain the factors that could affect those. Methods: Our study is monocentric, prospective, cross-sectional and analytic, with 178 full-time attending family medicine speciality trainees at training and research hospitals under Sağlık Bilimleri University who satisfied the criteria included after the sample size was evaluated by using“the method of sample size estimation in simple random sampling.”The survey comprises 36 questions testing sociodemographic attributes; knowledge, and awareness as to the cold chain. SPSS 15.0 for Windows was used for statistical analysis.