Davutoğlu doktrini'nden külli dengeye; 2007-2017 dönemi Türk dış politikasının iç ve dış dinamikleri
From davutoğlu doctrine to omnibalancing; internal and external dynamics of Turkish foreign policy in the 2007-2017 period
  1. Tez No: 677858
  2. Yazar: TUĞBA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BOZDAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti ) hükümetinin iktidara gelmesiyle Soğuk Savaş sonrası Türk dış politikasında büyük değişimler yaşanmıştır. 2002-2010 arası dönemde Türk dış politikası AK Parti hükümetinin dış politikasının belirlenmesinde etkili olan Davutoğlu'nun dış politika ilkeleri etrafında şekillenmiştir. 2002-2010 arası yıllarda kendi bölgesinde etkin olan ve ilişkilerini karşılıklı ekonomik bağımlılık ilkeleri üzerine inşa etmeye çalışan bir Türkiye söz konusuyken, 2010-2017 yıllarına gelinde karşılıklı ekonomik bağımlılık ilkesinden uzaklaşan ve bölgesel sorunlara odaklanarak güvenlik politikaları takip eden bir dış politika görülmüştür. Bu tezde, 2010-2017 döneminde Suriye krizi ve diğer bölgesel sorunlar neticesinde şekillenen iç ve dış dinamikler realist bir yaklaşımla külli denge teorisi çerçevesinde değerlendirilecektir. Bu amaçla, kuruluşundan günümüze kadar Türk dış politikasının tehdit algısını şekillendiren faktörler detaylı olarak incelenecektir. Türkiye'nin tehdit algısını şekillendiren faktörlerin belirlemesinin ardından 2010-2017 döneminde Türkiye'nin dış politika kararlarının ve ittifak seçimlerinin altında yatan sebepler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
After the JDP government came to power in 2002, major changes took place in Turkish foreign policy in the post Cold War period. In the period between 2002-2010, Turkish foreign policy was shaped around Davutoğlu's foreign policy principle, which were effective in the determining the foreign policy of the JDP government. Between 2002-2010 years, Turkey has been trying to build relation whit neigbour states on economic interdependence principle. But in period of 2010-2017, Turkish Foreign Policy focus on regional securty problem instead of economic dependece principles. Whit this transformetion internal and external dynimics trgigger each other and securty policy became more importand then blok policy and economic relation. In this thesis, after the Syria civil war and emerging regional secutiy problem how Turkish foreign policy is going to be evaluated whitin the framework of omnibalancing theory whit a realist aproach. For this purpose, the factors that have shaped the threat percetion of Türkish foreign policy since establishment period until today will be examined in detail. After determining factors in shaping Turkey's threat perception, during the 2010-2017 process the reasons underlying the decision of Turkey's foreign policy choices and alliances will be examined