Uydu görüntülerinden yararlanarak tematik harita yapımı
Making thematic map by using satellite images
  1. Tez No: 67788
  2. Yazar: DİLEK DOĞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Uzaktan algılama; cisimlerle fiziksel bir temas kurmadan onlardan yayılan ışınımın algılanması, değerlendirilmesi, böylece cisimlerin özelliklerinin belirlenmesi ve yorumlamaların yapılması olarak tanımlanır. Kartografya, jeoloji, hidroloji, oşinografi, tarım ve ormancılık, askeri amaçlı çalışmalar, arazi kullanımı ve çevre kirliliğinin araştırılması gibi birçok uygulama alanına sahip uzaktan algılama tekniğine olan ilgi teknolojik gelişmelerle beraber hızla artmaktadır. Uzaktan algılama alanındaki son gelişmeler sonucunda; 1997 ve sonrasında fırlatılması planlanan uydularda siyah - beyaz görüntüde 1 m, renkli görüntülerde ise 4 m ayırma gücüne ulaşılması 1/25 000 ölçekli topografîk harita yapımında yeterli konum ve yükseklik doğruluğuna ulaşılmasını sağlayacaktır. Diğer taraftan 5-10 saniye aralıklı stereo görüntü elde etme yeteneği sayesinde sayısal yükseklik modeli oluşturulmasında hız ve doğruluk kazanılacaktır. Bu yüksek lisans tezi altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde uzaktan algılamanın ne olduğu ve uzaktan algılama çalışmalarının temel prensipleri anlatılmıştır. İkinci bölümde uzaktan algılamanın gelişim süreci ve uygulama alanları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ilk olarak elektromanyetik enerji ve özellikleri anlatılarak, uzaktan algılamadaki öneminden bahsedilmiştir. Daha sonra uzaktan algılamada yaygın olarak kullanılan uydu sistemleri ve özellikleri anlatılmıştır. 1997 ve sonrasında fırlatılması düşünülen üçüncü jenerasyon uydularındaki gelişmelere ve çözümlenemeyen sorunlara değinilmiştir. Ayrıca mevcut ve yakın gelecekteki durumun topografîk uygulamalar açısından bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde uzaktan algılamanın temel kavramları ve görüntü işleme yöntemleri anlatılmıştır. Son olarak uydu görüntülerinden harita yapımındaki geometrik doğruluk üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde ise yapılan çalışma işlem sırasına göre anlatılmıştır. Uygulamada ilk olarak görüntü koordinat sistemi UTM projeksiyon sistemine çevrilmiştir. Daha sonra sınıflandırma işlemi ve doğruluk analizleri yapılmıştır. Son olarak 1/100 000 bitki örtüsü haritası elde edilmiştir. Altıncı bölümde çalışmanın sonuçlarından bahsedilmiştir. X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Remote Sensing means to sens radiation from object, analyze their characteristics and evaluate them without having a physical contact with these objects. Interest towards the remote sensing technique, which has a large area of application such as cartography, geology, hydrology, oceanography, agriculture, forestry, studies for military purposes and land use, is constantly increasing by technological developments. Resulting from recent developments in the field of remote sensing, it is expected to attain lm resolution in panchromatic images and 4m resolution in multispectral images through the launching of satellites in 1997 and later. This will make possible the obtaining of efficient accuracy of elevation and location for the making of topographic maps in 1/25 000 scales. On the other hand, through the ability of having stereo images in 5 or 10 seconds, accuracy in processing digital elevation models will increase and it will become a less time consuming process. This master thesis consist of six chapters. The first chapter is concerned with the meaning of remote sensing and principles of remote sensing studies. In the second chapter, the developmental phase of remote sensing and its areas of application are summarised. The third chapter includes the description of electromagnetic energy, electromagnetic spectrum, its characteristics and its importance in remote sensing. Commonly used satellite systems and their characteristics vital for remote sensing are also included in this chapter. Furthermore, information on progress and unsolved problems of third generation satellites, which are planned to be lounched in 1997 is given. In addition, an evaluate of the current and near future position of remote sensing in term of topographic application is made. The basic concepts of remote sensing and image processing methods are defined in the fourth chapter. Geometric accuracy of map making on the basis of images is defined as well. In the fifth chapter, process steps of application on a thematic map are defined. Firstly, the coordinate system of the image is transformed into the UTM coordinate system and the classification process and accuracy assessments are done. Finally, the thematic map in 1/100 000 scale is obtained. In the sixth chapter results of the study are stated. XI