Basiretli bir iş adamı gibi davranma gerekliliği
Duty to act as a prudent businessperson
  1. Tez No: 677900
  2. Yazar: MİNE KARAYALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 469
Özet
Bu çalışmada Türk Ticaret Kanunu m.18, f.2'de düzenlenen basiretli bir iş adamı gibi davranma gerekliliğine dair hukuk normu ele alınmaktadır. Normun tarihsel ve düşünsel temelleri, Türk Hukuku'nda ve karşılaştırmalı hukukta düzenlenişi, işlevleri, hukuki niteliği, yapısal özellikleri ile uygulama alanı bütüncül bir bakış açısıyla tespit edilmektedir. Çalışmada basiretli davranma gerekliliğinin yerine getirilmemesi ile bir nedensellik ilişkisi içerisinde ortaya çıkan tüm hukuki sonuçlar değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin sonucunda normun biçimsel uygulamasından kaynaklanan hakkaniyetsiz sonuçlar tespit edilmekte ve buna yönelik somut bir çözüm olarak normun amaca uygun sınırlandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study assesses Art.18/2 of the Turkish Commercial Code, which regulates the duty to act as a prudent businessperson. The duty's historical and intellectual grounds, legislation style in Turkish law as well as in comparative law, functions, legal qualifications, structural characteristics, and scope of application are identified by adopting a comprehensive perspective. All legal consequences, which occur due to a causal relation to the failure to fulfil such duty are presented. The outcome of this assessment provides for the identification of the problems of fairness, which arise because of the formalistic practice of the provision and teleological reduction of the norm is proposed as a solution to such problems.