Çeyrek yaşam krizinde büyüme korkusu ve psikolojik esnekliğin rolü
The role of peter pan syndrome and psychological flexibility in quarter life crisis
- Tez No: 677930
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma ile beliren yetişkinlerin büyüme korkusu ve psikolojik katılık puanlarının çeyrek yaşam krizini yordama gücünün araştırılması amaçlanmıştır. İlişkisel tarama yöntemi kullanılarak yürütülen bu çalışmanın katılımcılarına kolay ulaşılabilir örnekleme yolu ile ulaşılmıştır. Yaş ortalaması 25,17 (SS = 2,78) olan 599 katılımcıya ilişkin veriler kişisel bilgi formu, Kriz Tarama Anketi, Büyüme Korkusu Ölçeği ve Kabul ve Eylem Formu aracılığı ile toplanmıştır. Çoklu regresyon analizi sonuçları büyüme korkusu ve psikolojik katılığın birlikte çeyrek yaşam krizi puanlarındaki varyansın %24'ünü açıkladığını göstermiştir. Psikolojik katılığın modelin açıkladığı varyansa katkısının daha yüksek olduğu görülmüştür. Demografik değişkenlere göre ölçek puanlarındaki farklılıklar incelenmiştir. Ardından bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the predictive roles of Peter Pan Syndrome and the psychological inflexibility scores of emerging adults in the quarter-life crisis. It was carried out using a correlational design, and participants were reached through convenience sampling. Data from 599 participants with a mean age of 25.17 (SD = 2.78) were collected, and the data was collected through the personal information form, Crisis Screening Questionnaire-9, Fear of Growth Scale, and Acceptance and Action Questionnaire. Multiple regression analysis results showed that fear of growth and psychological inflexibility explained 24% of the variance in quarter-life crisis scores. It has been observed that the contribution of psychological inflexibility to the variance explained by the model is higher than fear of growth. According to demographic variables, differences in scores of the scales were examined. Then, the findings were discussed in the light of the relevant literature, and suggestions were made.