Kadın androgenetik alopesi hastalarında klinik alt tiplere göre epidemiyolojik verilerin ve komorbid hastalıkların incelenmesi
Prospective analysis of the demographics and comorbid diseases of female pattern hair loss patients according to the clinical subtypes
- Tez No: 677978
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaçlar: Kadın tipi saç dökülmesi folikül minyatürizasyonu sonucu gelişen ilerleyici seyirli bir hastalıktır ve üç ana klinik alt tipi mevcuttur: Hamilton-Norwood, Ludwig-Sinclair ve Olsen (çam ağacı). Bu çalışmanın amaçları klinik alt tiplerin sıklığını saptamak ve bu klinik alt tiplerin epidemiyolojik verilerini ve komorbid hastalıklar ile ilişkilerini ortaya koymak; hastalığın evresi ile yaş ve komorbid hastalıklar arasındaki ilişkileri saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Ağustos 2019 ve Ağustos 2020 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran hastalar arasından klinik olarak androgenetik alopesi tanısı alan kadın hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalığın klinik alt tiplerinin epidemiyolojik veriler ve komorbid hastalıklar ile ilişkileri; hastalık evresi ile yaş ve komorbid hastalıklar arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ve klinik alt tiplerin birbirleri ile karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanıldı. Bulgular: Tüm hastaların genelinde yaş ileri evre ile ilişkili bulundu (p=0,007). Olsen alt tipinde yaş ve tanı yaşı ileri evre ile ilişkili bulundu (sırası ile p=0,015 ve p=0,023). İleri evre hastalarda menopoz daha sıktır. (p= 0,012); erken evre hastalarda akne daha sıktır (p= 0,028). Hastanın eşlik eden hipertansiyonunun bulunması ileri evre ile ilişkilidir (p=0,008). Hamilton alt tipindeki hastaların eşlik eden hipertansiyonunun bulunması ileri evre ile ilişkilidir (p= 0,012). Olsen alt tipinde menopoz varlığı (p=0,022) diabetes mellitus varlığı (p=0,018) ileri evre ile ilişkilidir. Hirsutizm (p=0,048) ve akne (p=0,002) Hamilton ve Ludwig alt tiplerine daha sık eşlik eder. Hipertansiyon, Ludwig alt tipine daha sık eşlik eder (p=0,041). Sonuç: Komorbid rahatsızlıkların alt tipler ve hastalık evresi ile ilişkisi ile ilgili saptadığımız bulgular henüz tanı almamış komorbid rahatsızlıkların tanı almasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Female pattern alopecia is a progressive disease of hair loss which has three sub-types: Hamilton-Norwood, Ludwig-Sinclair and Olsen (Christmas tree pattern). The aim of this study is to determine the frequency and demographics of disease subtypes; and to reveal the relationship between the comorbid diseases and the subtypes or stages of the disease. Method: Female pattern hair loss patients who have applied to the outpatient clinic of İstanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty Dermatology Department between August 2019 and August 2020 were included in this study. Chi-square test and SPSS 21 were used for the statistical analysis. Results: Increasing age was correlated with advanced stage (p=0.007). Age and the age at the time of the diagnosis were correlated to the stage of the disease in the Olsen sub-type (p=0.015 and p=0.023). Menopause is more frequent in advanced stages (p= 0.012); acne vulgaris is more frequent in early stages (p= 0.028). Hypertension is more frequent in advanced stages in all subtypes and specifically in the Hamilton sub-type (p= 0.008 and p= 0.012). Menopause and diabetes mellitus are more frequently seen in the advanced stages in the Olsen subtype (p=0.022 and p=0.018). Hirsutism (p=0.048) and acne vulgaris (p=0.002) are more frequently encountered in the Hamilton and Ludwig sub-types. Hypertension is more frequently seen in the Ludwig subtype (p=0.041). Conclusion: The relationship between the comorbid diseases and the stage of the disease in specific disease subtypes can guide us through the diagnosis of undiagnosed comorbid diseases.