Yaylı çalgı icracılarının çalışma stratejilerinin incelenmesi
Examining the study strategies of string players
  1. Tez No: 678017
  2. Yazar: GÜLŞAH GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KUBİLAY CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de tanınan, alanında ün yapmış yaylı çalgı icracılarının çalışma stratejilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın genel amacı doğrultusunda icracıların; mesleki yaşantılarının oluşmasına dair kişisel görüşleri, öğrencilik dönemlerinde, mesleki yaşantılarında deneyimledikleri çalgı çalışma stratejileri ve yaylı çalgılarda çalgı çalışma stratejilerine yönelik önerilerine cevaplar aranmıştır. İcracılarının gelişim süreçlerinin incelenmesi, birikimlerinin tespit edilmesi, sanatçı olma yolundaki adaylara, öğrencilere, yaylı çalgı çalan icracılara yol gösterici olması ve çalgı çalışmada gerekli sürecin gözlemlenmesi bakımından önem taşımaktadır. Yaylı çalgı icracılarının çalışma stratejilerini, eğitim geçmişlerini, yorumculuk yöntemlerini incelemek, gelişimlerine yönelik yapmış olduğu hazırlık aşamalarının neler olduğunun tespit edilmesi, araştırmanın bu yönüyle özgün olduğu düşünülmektedir. Araştırma örnek olay tarama modeline uygun, nitel bir çalışmadır. İcracıların çalışma stratejilerinin belgelenmesi amacıyla kendilerinden sanatçı görüş formu hazırlanarak bilgiler toplanmıştır. Araştırmanın bulgular bölümünü oluşturan veriler, yaylı çalgı icracılarının kendi anlatımlarıyla elde edilmiş görüşme formları, video ve ses kayıtlarıdır. Görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler; icracıların çalışma stratejileri ile ilgili bilgiler kalıcı hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the working strategies of string instrument performers, who are well known in their fields and are known in Turkey. In line with the general purpose of the research, the performers; In this study, answers were sought for their personal opinions on the formation of their professional life, the instrument study strategies they experienced during their student years, their professional life, and their suggestions for instrument study strategies in string instruments. It is important to examine the development processes of the performers, to determine their knowledge, to guide candidates on the way to becoming artists, to students, to performers who play string instruments, and to observe the necessary process in instrument study. It is thought that the research is original in this aspect, by examining the working strategies, educational backgrounds, interpretation methods of the string instrument performers, and determining what the preparation stages are for their development. The research is a qualitative study in accordance with the case study model. In order to document the working strategies of the performers, an artist opinion form was prepared from them and information was collected. The data constituting the findings part of the research are the interview forms, video and audio recordings obtained by the string instrument performers' own narratives. A semi-structured interview form was used in the interviews. The data obtained from the research; the information about the working strategies of the performers has been made permanent.