Tasavvufun Yahudi mistisizmine etkisi, Bahya İbn Pakuda
The influence of sufism on Jewish mysticism, example of Bahya İbn Pakuda
- Tez No: 678016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma genelde Tasavvufun Yahudi Mistisizmine etkisini, özelde de Bahya İbn Pakuda'nın tasavvuf ile benzerliklerini ortaya koymuştur. Çalışmamız bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışma esnasında takip edilecek metotlardan bahsedilmiş, Endülüs'ün Siyasi Tarihi ve Endülüs'teki tasavvufun gelişimi kısaca verilmiştir. Birinci bölümde tasavvuftan etkilenmiş, aynı zamanda Yahudi literatüründe önemli olan Solomon İbn Cebirol, Moşe İbn Ezra, Yehuda Halevi ve Abraham İbn Ezra âlimlerinin hayatları ve ilmi görüşleri ele alınmıştır. İkinci bölümde de ilk olarak Bahya İbn Pakuda'nın hayatı hakkında kısa bir malumat verilmiş, sonrasında ise eseri el-Hidaya Ila Feraid el-Kulûb/Kalbin Görevleri tasavvuf ile mukayese edilerek incelenmiştir. Sonuç kısmında bu mukayeseli karşılaştırmanın değerlendirmesi yapılmış, mezkur âlimlerin yeri ve önemi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study revealed the influence of Sufism on Jewish Mysticism in general, and the similarities between Bahya ibn Pakuda and Sufism in particular. Our study consists of an introduction and two main parts. In the introduction, the methods to be followed during the study are mentioned, and the Political History of Andalusia and the development of Sufism in Andalusia are briefly given. In the first chapter, the lives, and scientific views of the scholars of Solomon ibn Gabirol, Moses Ibn Ezra, Judah Halevi and Abraham Ibn Ezra, who were influenced by Sufism and also important in Jewish literature, were discussed. In the second part, firstly, a brief information about Bahya ibn Pakuda's life was given, and then his work al-Hidaya ıla Feraid al-Kulûb/Duties of the Heart was compared with mysticism. In the conclusion part, this comparative comparison has been evaluated and the place and importance of the scholars has been determined.