Kargir yapı dış yüzeylerinde boya uygulamalarına yönelik sorunların belirlenmesi ve çözüm önrileri
  1. Tez No: 67803
  2. Yazar: S.MÜJDEM VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ İPEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yapı, çevresel etmenlerden kaynaklanan gereksinimlere yanıt verebilmek için insanın oluşturduğu yapay çevredir. İnsan kendi ihtiyaçlarını karşılaması için yarattığı yapıyı korumak zorundadır. Yapıyı dış etkilerden korumak için gereçlerin yüzeylerine uygulanan boya, aynı zamanda nesneye renk verir. Gelişen inşaat sektörüne her yıl yeni mimar, mühendis ve teknisyen aynı zamanda çok sayıda yeni yapı gereci eklenir. Mimar, boya ile ilgili tüm teknik bilgileri ve uygulama-bakım sorunlarını bilmek, çözüm üretmek zorunluluğundadır. Aksi takdirde yapı ömrünü kısaltmaktan büyük ekonomik kayıplara kadar uzanan birçok sorun ortaya çıkabilir. Bu çalışma kargir dış yüzeylerde karşımıza çıkan boya uygulama sorunlarını irdeler ve çözüm önerilerinde bulunur. Boya, ilk kez eski Mısırlıların koruyucu kaplama malzemesi olarak kullandığı, bir yüzeyi korumak ve ona dekoratif bir özellik vermek için oluşturulmuş ve genellikle sıvı durumda olan renkli karışımlardır. Bu karışım; bağlayıcılar, pigmentler, incelticiler, katkı maddeleri, dolgulardan oluşur. Bağlayıcılar; boyanın ana maddelerinden olup pigment ve dolgu maddelerini de bağlayarak boya tabakasını oluşturan maddedir. Boyaların kuruma şekli ve süresi, diğer katmanlarla uyuşup uyuşmayacağı, dayanımı, uygulama biçimi, parlaklığı, uygulandığı yüzeydeki davranışları bağlayıcının etkilediği hususlardır. Pigmentler; boyaya renk, örtücülük ve koruyuculuk kazandıran, kuru film kalınlığının artmasını sağlayan, bir anlamda boyayı fiziksel olarak donatan organik ve inorganik maddelerdir. Kimyasal dolgular boyayı ucuzlatır, düzgünlük etkisi geliştirir ve boya gövdesini oluşturur. Katkı maddeleri boyaya özellik veren yardımcı maddelerdir. İncelticilerde boya akışkanlığını istenilen seviyeye getirir. Böylece uygulama kolaylığı sağlar. Boyanın birçok kaynağa göre değişik sınıflandırmaları vardır. Bu sınıflandırmalardan en yaygını bağlayıcılarına göre sınıflandırmadır. Bu sınıflandırma kuruyan yağ esaslı boyalar, sentetik reçine esaslı boyalar, sentetik emülsiyon esaslı boyalar ve silikat esaslı boyalar olarak dört gruba ayrılır. Bu çalışmada ele alınan dış yüzey boyalarının fiziksel, uygulama ve kuru film tabakası özelliklerine değinilmektedir. Dış yüzey boyalarının kimyasal özelliklerine hem formülleri belirtilmediği hem de bu çalışma boyanın kimyasına girmediği için değinilmez. Dış yüzey boya uygulamalarını irdeleyen bu çalışmada izlenen sıra açıklanır. Bir boya uygulamasında yararlanılan boyalar genelde ilk astar macunlar, ara veya son kat astarlar, son kat boyalar olarak bir sistem oluşturulur. Sistem hangi sınıftan seçilirse arakatlarıda bu seçime uymalıdır. Dış yüzey boya uygulaması boyanacak yüzeylerin hazırlanması ile başlar. Yeni yüzeyin, firça ile fırçalanmaktan çok hafifçe yüzeyindeki gevşek maddelerin temizlenmesi yeterli olur. Eski yüzeylerde ise yıkanıp, biriken kirliliğin temizlenmesi ve kurutulması gerekir. Eğer çatlak ve yüzey kusurları varsa uygun dolgu maddesi ile doldurulur. Hava sıcaklığı +5°C'nin altında ve bağıl nem %70'in üstünde, yağmur yağıyorsa uygulama yapılmaz. Fırça, rulo veya püskürtme yöntemiyle uygulana boya filmine etkiyen faktörler vardır. Bunlar ısı, güneş ışınlan, yağmur suyu, rüzgar, hava ve su kirliliği, buhar, kullanım faktörleridir. Örneğin dış kagir yüzeye uygulanmış bir boya yüzeyden gelen nemden, sızan sulardan kabarır ve dökülmeye başlar veya yapının taşıyıcı sisteminden kaynaklanan hareketlerden dolayı boya çatlar. Boyanın verimli olabilmesi için yapıda kullanılan, çimento, harç gibi gereçlerinde irdelenmesi ve sonuçlara göre bir sistem uygulanmalıdır.Karşımıza çıkan uygulama sorunları tasarım evresinden tüm detaylarla düşünülürse, doğru gereç seçilir, uygulaması kontrol altında yapılırsa önlenebilir. Mimar tasarım evresinden başlayarak uygulama sonuna kadar sorumluluk alarak yapılan yanlışları engellemelidir. Doğru gereç seçimi yapılmış, yüzey boyaya hazırlanmışsa, mesleği bilmeyen kişileri çalıştırmadan kalitesiz işçiliği önlemiş olunur. Türkiye'de boya sanayi, inşaat ve sanayii sektörünün gelişmesine paralel olarak büyümektedir. Sektördeki gelişmelere rağmen boya uygulamalarında verimli sonuçlara ulaşılamamaktadır. Görsel etkisinin yanı sıra, önemli ölçüde korumaya yönelik olan boya, kendisinden beklenen bu nitelikleri karşılayabilmesi için özelliklerinin bilinmesi böylelikle bilinçli olarak kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Building is an artificial environment that man built so as to prevent the needsoccured from the enviromental effects. Man must protect the building that is built to prevent the needs. The paint which protects the building facade surface from the external effects also gives its color. In the developing construction sector, each year the number of new architect, engineers, tecnisans and at the same time new construction materials are added. Architect must know the problems of repair-application and all tecnic knowledge of paint and find solutions about them. Otherwise so many problems like big economical losts till make the life of building shorter may be happen. This study gives suggestions to solutions and analyses of the application problems that happens in the external facades of the masonry buildings. Paint is a colored mixtures which is first used for protection covering material by the old Egyptians, is generally liquid matter to protect a surface and give it a decoratif feature. This mixture contains binding material, pigment, thinner, admixture and filler. Binding material, İs one of the main matter of paint which connects the filling matter with pigments to form the paint layer. If the drying way and time of paints, its resistance, application way, brightness fits with the other layers or not,are the factors that binding material effects the surface where it is applied. Pigments, are the matters which gives color, covering and protection to paint, makes thicker the wide of the dry film in other words these are organic and inorganic matters that decorates the paint phsically. Chemical fillings makes paint easily available, develops the effects of smoothness and forms the body of paint. Addition matters are the supplementary matters that give features to the paint. Thinners get the fludity of paint in any level that is needed. So this provides easy application. Paint has different classification according to many literatures. The most popular classification is the one that is done according to the binding materials. This classification is dividedinto four groups; drying oil-base paints, sentetic resin-base paints, sentetic emulsion-base paints, silicat-base paints. In this study, the physical,applicational and dry film layer features of external facade paints are considered. Even it is not determined and it is not in the content of this study the chemical features of paint are not analysed. This study considers the external facade paint applications that its arrangement is explained. The paint which is used in an application are generally like, first priming putty, interval and last priming, last paint layer; produces such a system. The interval layer should be choosen from the same classification with the system. The application of the external facade paints is started with the preperation of the surface. For the new surface to dean the loose matters very lighitly becomes enough instead of brushing with brushes. But for the old surfaces, it must be washed, cleaned tha accumulate dirt and dried. If it has craks and surface imperfections it is repaired with a filling matter, Under the +5C° temperature, above %70 relative humidity and if it is rainy it is notapplied. There are factors that effected paint film applied by the bruhs, paint rooler, spraying methods. These are sun radiation, heat, rain water, wind, air and water dirt, humidity and using factors. For example; a paint applied on an external masonry facade is swelled up and poured out because of humidity and water that comes from surface or as the movement of structural system of building that the paint is fissured. Also the matters like cement; mortar that is used in building should be analysed and applied a choosen system according to the results so as to be productive paint. If the poblems that are met from the design stage to detailing is considered, the correct materials are choosen than the application can be made under control to avoid theproblems. Architect must prevent the mistakes by taking the responsibility from the desing stage till the end of application.