Müze ve galerilerde sergileme tasarımına etki eden elemanlar
The Factors that influence exhibitation design in museums and galeries
  1. Tez No: 67804
  2. Yazar: LÜTFÜ PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Müzeciliğin oluşumu ve gelişimi ile çağdaş müzecilik bağlamında sergileme tasarımına etki eden etmenlerin, uluslararası düzeyde ele alındığı bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm: Bu bölüm çalışmanın giriş bölümünü oluşturmaktadır. Problem ortaya konularak tezin, amaçları ve kapsamı belirtilmiş çalışmanın yönteminden bahsedilmiştir. 2. Bölüm: İkinci bölümde, sergilemenin gelişim süreci; koleksiyon oluşumu, müze binalarının ortaya çıkması ve ilk sergileme yöntemleri ve "de günümüz çağdaş müzeciliğinde sergileme yöntemleri anlatılmıştır. 3. Bölüm: Bu bölümde sergileme tasarımına etki eden etmenler şu ana başlıklar altında verilmiştir: - Genel oluşum verileri, - Müzeolojik veriler, - Müzeografik gereklilikler, - İşlevsel etmenler, - İnsani bilimler kaynaklı etmenler, - Sanatsal öğeler, - Yapısal ve teknolojik etkenler, - Ekonomik ve politik etmenler, 4. Bölüm: Bu bölümde, tezin getirdiği sonuçlara yer verilmiştir. Ekler kısmında, konu ile ilgili olarak örnek ve dokümanlar bulun maktadır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The scope of the are the factors that influence exhibit tation desing in museums and galleries. First chapter is introduction part of the studies. Defin ing the problem, the aim and the scope of the thesis are de termined the method of this research isdiscussed. In the second chapter, devlopment process of exhibitations; formati“ on of a collection, formation of the museum buildings, the first exhibi ting methods and the exhibiting methods in the museums of our ages are explained. In the third chapter, the foctor that effects the exhibition desing- ing in given in this main titles: ”General formation do turns, museologic datums, museographic necessiting, functional factors, the factors whose origin is human-science, subject of art, structural-tecnologic factors and politic economic factors." In the forth chapter, results of this thesis ar included. In appandices, sample studies on this subject ar given.