Çocukluk çağı tiroid nodüllerinin ameliyat endikasyonları ve operatif komplikasyonları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of thyroid nodules in childrenabout surgery indications and operative complications
  1. Tez No: 678051
  2. Yazar: MERVE DUMAN KÜÇÜKKURAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Cerrahisi, Endocrinology and Metabolic Diseases, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Tiroid cerrahisinin erken dönemlerinde ameliyatta sadece düşük mortalite hedeflenirken, tıp bilimindeki ve teknolojideki gelişmelerle birlikte mortalitenin belirgin azalmasıyla morbiditeler dikkat çekmeye başlamıştır. Bu bağlamda tiroidektomi sonrası en sık görülen hematom, rekürren laringeal sinir paralizisi ve hipokalsemi gibi komplikasyonları en aza indirmek için çalışmalar yapılmaktadır. Çalışmamızda pediatrik hastalarda daha nadir olarak yapılan tiroid cerrahisinin komplikasyon gelişme oranları ve komplikasyon gelişen hastalarda risk faktörlerinin belirlenmesi, erişkin dönem ile benzerlik ve farklılıklarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde Ocak 2005– Aralık 2018 tarihleri arasında tiroid bezi patolojileri nedeniyle izlenen ve opere edilen hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, mevcut hastalıkları, biyokimyasal test sonuçları, klinik ve cerrahi takip verileri, komplikasyonlar açısından olası risk faktörleri araştırıldı. Tüm bu değişkenlerin morbidite üzerine etkileri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: While low mortality had been the goal of thyroid surgery in past years of surgical treatment, morbidities began to take attention with the significant decrease in mortality by the development technology and medical sciences. Therefore many studies are carried out to minimize complications such as hematoma, laryngeal nerve injury and hypocalcemia, which are the most common complications of thyroid surgery. In this study, we aimed to determine the complications, frequency and risk factors of complications, and to evaluate the similarities and differences with adult population and literature, which is performed less frequently in pediatric ages. Materials and Methods: Children with thyroid patologies and underwent thyroid surgery who were diagnosed and treated in Dr. Sami Ulus Maternity and Children's Research Hospital Pediatric Surgery Department, between January 2005 and December 2018 were retrospectively reviewed. Demographic characteristics, present diseases, biochemical test results, clinical and surgical data, possible risk factors for complications were reviewed.