Generating class diagrams from software requirements in Turkish using natural language processing
Doğal dil işleme kullanarak Türkçe yazılım gereksinimlerinden sınıf diyagramları oluşturma
- Tez No: 678065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM TURHAN, PROF. DR. ALİ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yazılım mühendisliğinde, gereksinimlerini karşılayacak bir yazılım tasarlamak zorlu bir görevdir. Bu zor görevde, yazılım mühendislerine yardımcı olması için, literatürde yazılım gereksinimlerinden otomatik olarak sınıf diyagramı üreten çokça sistem önerilmiştir. Fakat bu çalışmaların çoğu İngilizce yazılım gereksinimleri içindir ve Türkçe yazılım gereksinimleri için bu tür çalışmalar çok azdır. Bu çalışmada, Türkçe yazılım gereksinimlerinden otomatik olarak UML sınıf diyagramı üreten bir sistem önerilmiştir. Bu sistem, ilk olarak, doğal dil işleme araçlarını, özellikle de bağımlılık çözümleyici aracını kullanarak, yazılım gereksinimlerini çözümler. Sonra, bu çözümleme sonucu kural bazlı bir sistem tarafından işlenir ve sınıflar, sınıfların nitelik ve metotları ve sınıflar arası ilişkiler ayıklanır. Ayıklanan ögeler görselleştirme aracı ile sınıf diyagramına dönüştürülür. Sistemin başarım değerlendirmesi yapıldığında umut vadeden sonuçlar alınmıştır. Bundan dolayı da Türkçe yazılım gereksinimlerinden doğal dil işleme araçları, özellikle de bağımlılık çözümleyici, kullanılarak sınıf diyagramlarının üretilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In software engineering, designing software that meets its requirements is a challenging task. In order to assist software engineers in this difficult task, many systems have been proposed in the literature that automatically generate class diagrams from software requirements. However, most of those studies are for software requirements in English, and such studies are very few for software requirements in Turkish. In this study, a system that automatically generates UML class diagram from software requirements in Turkish is proposed. The system first analyzes software requirements using natural language processing tools, particularly the dependency parser tool. Then, this parsing result is processed by a rule-based system and the classes, attributes and methods of the classes as well as the relations between classes are extracted. The extracted items are transformed into a class diagram with the visualization tool. Promising results were obtained when the performance of the system was evaluated. Therefore, it is concluded that class diagrams can be generated using natural language processing tools, especially the dependency parser, from software requirements in Turkish.