Kur'ân-ı Kerim'deki peygamber kıssalarında geçen duâ âyetlerinin tahlili
The analysis of the verses of the prayers in the stories of the prophets in the Quran
  1. Tez No: 678064
  2. Yazar: MURAT KAVUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAMİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnsanların maddi ihtiyaçları olduğu kadar manevi ihtiyaçları da bulunmaktadır. Bu bağlamda kul ile ilah arasında manevi bir bağ kurması için duânın ayrı bir önemi bulunmaktadır. Kur'ân-ı Kerim'deki kıssalarda, peygamberler ile salih kişi ve zümrelere ait birçok duâ âyeti yer almaktadır. İşte bu duâ âyetlerinin Kur'ân-ı Kerim'de azımsanmayacak derecede çok olması hasebiyle, peygamber kıssalarında geçen duâ âyetlerinin tahlilini çalışmamıza konu edinmeyi gerekli gördük. Çalışmamızda veri toplama ve analiz yöntemi ve buna bağlı olarak anlama ve açıklamaya dayalı bir metod uyguladık. Bu hususa bağlı olarak çalışmamızın giriş bölümünde araştırmanın amacı, önemi ve yöntemi gibi hususlara değindik. Birinci bölümde ise konumuzla ilgili kavramların tahlilinden sonra, Kur'ân-ı Kerim'de ismi ve duâsı geçen peygamberler ile salih kişi ve zümrelerin yaşadıkları devir ile duâlarına yer verdik. Duâ âyetlerini nüzul sürecine göre değerlendirdiğimiz ikinci bölümde, ilgili kaynaklar çerçevesinde duâ âyetlerinin detaylı bir şekilde yorumuna yer verdik. Bu yorumlar çerçevesinde her bir âyetin tahlilinde bulunarak, âyetlerin verdiği mesaj, fayda ve kazanımları tesbit ettik. Birinci ve ikinci bölüm kapsamında elde ettiğimiz veriler çerçevesinde, peygamber kıssalarında geçen duâ âyetlerinin genel itibariyle nüzul ortamının havasına göre şekillendiği ve duânın tarih boyunca insanın fıtrî bir ihtiyacı olduğu sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
People have spiritual needs as well as material needs. In this context, prayer has a separate importance for establishing a spiritual connection between the servant and the deity. In the stories in the Qur'an, there are many prayer verses belonging to the prophets and righteous people and groups. Because of the fact that these prayer verses are not underestimated in the Qur'an, we considered it necessary to study the analysis of the prayer verses in the stories of the prophet. In our study, we applied a method of data collection and analysis and, accordingly, a method based on understanding and explanation. Depending on this issue, we touched on issues such as the purpose, importance and direction of the research in the introduction section of our study. In the first chapter, after analyzing the concepts related to our topic, we included the prayers of the prophets and righteous people and groups whose names and prayers were mentioned in the Qur'an. In the second chapter, in which we evaluate the prayer verses according to the nuzul process, we included a detailed interpretation of the prayer verses within the framework of the relevant sources. By analyzing each verse within the framework of these interpretations, we have determined the message, benefits and gains given by the verses. As part of the data obtained within the scope of the first and second chapters, we have concluded that the prayer verses in the prophet's stories are generally shaped according to the mood of the nuzul environment, and that prayer has been a fitri need of man throughout history.