Ankara'da asm'ye başvuran 65 yaş üstü bireylerin aktif yaşlanma durumları
Active aging state of individuals over the age of 65 who consult to the helath phisicians in Ankara
- Tez No: 678066
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Toplumlar yaşlanmakta, bununla beraber yaşlı sağlığı gündeme gelmektedir, bu bağlamda yaşam kalitesi ve aktif yaşlanma önem kazanmaktadır. Aktif yaşlanma fiziksel sağlık, sosyal iyilik hali ve psikolojik sağlık gibi çok boyutlu bir kavram olup bütüncül bir bakış açısı ile yaşlı problemleri ele alınmalıdır. Araştırma bu amaçla planlanmıştır. Amaç: Çalışma Ankara da yaşayan 65 yaş üstü bireylerin aktif yaşlanma durumlarını incelemektedir. Gereç ve yöntem: Araştırma kesitsel tanımlayıcı saha çalışmasıdır. Ankara'da ASM'ye gelen 65 yaş üstü 510 katılımcı bireye yüz yüze görüşme yapılarak 33 soruda oluşan anket formu doldurularak yapılmıştır. Örneklem: Ankara'daki farklı ilçelerde 10 ASM birimine başvuran 65 yaş üstü bireylerdi. Anket soruları sosyo-demografik özellikler sosyal durum ve biyolojik sağlık durumlarını içerecek şekilde hazırlanmıştır. Veriler SPSS 25 programında analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişki Ki kare ile araştırılmıştır. Bulgular: Katılımcıların demografik özellikleri sosyo-ekonomik durumları incelenmiş emekli olan %92,4 kişi, kendi kendine geçinen %86,7 kişinin olduğu internet kullanan%18,4 kişi ilkokul mezunu %46,9 kişi gazete veya dergi okuyan %25,5 kişi hobisi olan %49,6 kişi vardır. Sağlıklarına (biyolojik) yaklaşımlarını anlamak için bakılan aşı yaptırma oranları %51,4 kanser taraması yaptırma %55,3 kişi egzersiz yapma %58,2 kişi sigara kullan %23,5 kişi olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: As societies get older, elderly health gains currency, and in this context quality of life and active aging gain importance. Active aging is a multidimensional concept that includes physical health, social well-being and psychological health, thus problems of the elderly should be addressed with a holistic view. The research was planned according to this purpose. The object of the research is to examine the active aging of individuals over the age of 65, living in Ankara. Materials and methods: The research is a cross-sectional descriptive field study. It was conducted through 510 participants over 65 years old who came to Family Health Center in Ankara, they were interviewed face to face and a questionnaire consisting of 33 questions was filled in. Sample: The individuals were over 65 years old who applied to 10 FHC units in different districts of Ankara. The questionnaire: questions were particularly prepared in order to include topics such as socio-demographic characteristics, social status and biological health status. The data were analyzed in the SPSS 25 program. And the relationship between variables was investigated using Chi square. Results: The demographic characteristics and socio-economic status of the participants were examined. It was found that, 92.4% were retired, 86.7% were self-employed, 18.4% were internet users, 46.9% were primary school graduates, 25.5% read newspaper or magazines, and, 49.6% had a hobby. The rate of vaccination, cancer screening, exercising and smoking which were examined to understand their approach to their biological health were 51.4%, 55.3%, 58.2%, and 23.5% respectively.