Okul çağı çocuklarda kardiyopulmoner bypass'ın nörokognitif işlevler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of cardiopulmonary bypass on neurognitive functions in school-age children
- Tez No: 678116
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SEMİH BARLAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
AMAÇ: Daha öncesinde nörokognitif bozukluk saptanmayan konjenital kalp hastalığı olan okul çağı çocuklarda, CPB öncesi ve sonrası CPB'ın nörolojik etkisini değerlendirmek, risk faktörlerini belirlemektir. ÇALIŞMA PLANI: 2010 ve 2011 tarihleri arasında ameliyat öncesi ekokardiyografileri ve klinik durumları değerlendirilen CPB ile elektif açık kalp ameliyatı gerektiren doğumsal kalp hastalığı olan 7-14 yaş grubunda 10 hasta çalışmaya alındı. Hastalara ameliyat öncesi ve sonrası altıncı ayda nörokognitif işlevleri degerlendirmek ve karsılastırmak amacıyla nörolojik testler ve WISC-R testleri uygulandı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara ameliyat öncesi ve sonrası kraniyal MRI çekildi. Rutin premedikasyon ve anestezi uygulaması ile CPB ve hafif-orta hipotermide gerçekleştirilen operasyon sonrası sorunsuz taburcu edilen hastalara 1. ay kranyal MR görüntüleme ve 6. ayda kontrol nörolojik testler uygulandı. BULGULAR: Çalışmamız dahilinde kraniyal MR görüntüleme sonucu ameliyat sonrası preoperatif lezyonlarda artış olmadığı görüldü ve yeni bir lezyon saptanmadı. Geçmiş çalışmalarda ortaya konan risk faktörleri göz önüne alınarak sürdürdüğümüz çalışmamızda, nörolojik testler sonucu CPB işlemine bağlı negatif bir etki saptamadık. Ebeveyn IQ ve sosyoekonomik düzeyin hasta IQ seviyesini belirlemede anlamlı birer belirteç olduğu, gelişimsel ve kognitif testlerde benzer olsa da sağlıklı çocuk grubuna göre daha düşük düzeyde sonuçlar vermişlerdir. SONUÇ: Bizim bulgularımız hafif-orta hipotermide nispeten kısa CPB ile okul çağı çocuklarda nörolojik hasar veya kognitif işlev bozukluğu ilişkisi olmadığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To evaluate the neurological effects of CPB before and after CPB and to determine the risk factors in school-age children with congenital heart disease, who had no previous neurocognitive impairment. STUDY PLAN: Between the years 2010 and 2011, 10 patients in the 7-14 age group with congenital heart disease requiring elective open heart surgery with pre-operative echocardiographies and clinical conditions were included in the study. Neurological tests and WISC-R tests were applied to the patients in order to evaluate and compare neurocognitive functions in the sixth month before and after surgery. Cranial MRI was performed before and after surgery in all patients included in the study. Cranial MR imaging and control neurological tests at the 1st month and control neurological tests were performed in the patients who were discharged without any problem after the operation performed with CPB and mild to moderate hypothermia with routine premedication and anesthesia. RESULTS: In our study, cranial MR imaging showed no increase in preoperative lesions after surgery and no new lesions were detected. Considering the risk factors revealed in previous studies, we did not detect a negative effect due to the CPB procedure as a result of neurological tests. Parental IQ and socioeconomic level were significant markers in determining patient IQ level, although they were similar in developmental and cognitive tests, they gave lower results than healthy children group. CONCLUSION: Our findings suggest that relatively short CPB is not associated with neurological damage or cognitive dysfunction in school-age children in mild-to-moderate hypothermia.