Yeni medya çağında Uganda'da medya kullanım pratikleri
Practices of broadcast media usage in the age of new media in Uganda
- Tez No: 678117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yeni medya, dünya çapında radyo ve televizyon endüstrisini kökten değiştirdi ve bu etki özellikle Afrika'daki izleyiciler üzerinde de hissediliyor. Bu araştırmada, Ugandalı gençlerin yeni medya çağında radyo ve TV kullanım pratikleri büyük ölçüde incelenmiştir. Bu araştırmada hem nicel hem de nitel tasarımları birleştiren bir üçgenleme tekniği kullandım. Veri toplamada anket ve görüşme araçlarını uyguladım. Bu çalışmanın % 58,2'si erkek katılımcı iken, % 41,8'i kendilerini kadın katılımcı olarak tanımlamıştır. Araştırma sonucundaki hem nitel hem de nicel veriler, cep telefonlarının radyo programlarına erişmek için en çok kullanılan cihaz olduğunu doğruladı. Katılımcıların %52,7'si cep telefonu kullanırken günde 7 saatten fazla zaman harcadı. Araştırma ayrıca örneklem popülasyonunun %92,8'inin cep telefonuna sahip olduğunu ve bu telefondan radyo dinlediğini ortaya koydu. Ankete katılanların bir kısmı televizyondan televizyon izlemeyi tercih ederken, izleyenlerin çoğunluğu günde 1 ila 3 saat arasında izliyordu. Aynı şekilde, katılımcıların bir kısmı radyo ve TV programlarını izlemek için akıllı telefonlar kullandı. Ankete katılanların çok azı radyo ve TV programlarına erişmek için dizüstü bilgisayarları ve masaüstü bilgisayarları kullandı. Medya cihazlarına sahip olma, hem r = .004 hem de P = .000 değerlerinde, katılımcıların aylık geliri ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiştir. Geleneksel radyo ve televizyonu kullanma motivasyonları konusunda hem nicel hem de nitel bulgular benzerdi, bunlar; bilgi, eğitim, eğlence ve boş zamandı. Çoğunluk sosyal TV'yi sosyal etkileşim, eğlence, arkadaşlık ve bilgi amaçlı kullanmıştır. Çalışmada, yeni medya teknolojilerinin, özellikle de sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla birlikte, radyo ve TV kullanımında kullanılan cihazlardan, program tercihlerine ve alım motivasyonlarına kadar değişen bir paradigma kayması olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The new media has radically changed the radio and television industry and its impact is felt on the audiences globally and particularly in Africa. This research majorly examined the practices of radio and TV usage in the age of new media among the Ugandan youths. I used a triangulation technique combining both quantitative and qualitative research approaches. I used questionnaires and interviews tools for data collection. In this study 58.2% were male participants whereas 41.8% were female respondents. Both qualitative and quantitative results confirmed mobile phones as the most used device for accessing radio programs. Alike, 52.7% of the participants spent more than 7 hours daily while using mobile phones. The research results confirmed that 92.8% of the study participants owned at least one mobile phone set and listened to radio through it. Whereas respondents preferred watching TV via television set and the majority spent 1 to 3 hours watching daily. Equally, majority of the respondents used smartphones for the reception of radio and TV programs. Few respondents used laptops and desktop to access radio and TV programs. Possession of media devices was strongly correlated with the monthly income of the respondents, both at value r = .004 and P= .000 respectively. Both quantitative and qualitative findings were similar on their motivations for using traditional radio and TV, these were, information, education, entertainment and for leisure. Whereas the majority used social TV, for social interaction, entertainment, companionship and information purposes. The study concluded that with the emergence of new media technologies, especially social media, has caused a paradigm shift in the usage of radio and TV ranging from devices used, program preferences and motivations for reception.