Geçiş zamanları değişimi yöntemiyle hat-p-16b ve tres-3b ötegezegenlerinin incelenmesi
Analysis of hat-p-16b and tres-3b exoplanets by the transition time change method
  1. Tez No: 678147
  2. Yazar: YASEMİN ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, HAT-P-16b ve TrES-3b ötegezegenlerinin geçiş gözlemleri Ç.Ü. UZAYMER Gözlemevi'nde 50 cm Ritchey Chretien tipi teleskobu ile gerçekleştirilmiştir. Veri analizleri ve modelleme sonuçlarıyla ağırlıklı ortalama hesaplanarak ötegezegen ve barınak yıldızı için sistem parametreleri elde edilmiştir. Bu parametrelerden HAT-P-16 sistemi için: Mp=4.172± 0.163MJ, Rp= 1.309 ± 0.111 RJ, M*= 1.212 ± 0.002 M⊙, R*= 1.232 ± 0.001 R⊙ ve [Fe/H] = + 0.165 ± 0.006 dex olup Buchhave ve ark. (2010) çalışmasında verilen değerler ile uyumludur. TrES-3 sistemi için ise: Mp=1.959 ± 0.111 MJ, Rp=1.306 ± 0.169 RJ, M*= 0.947 ± 0.005 M⊙, R*= 0.819 ± 0.05 R⊙ ve [Fe/H] = - 0.190 ± 0.001 dex olup O'Donovan ve ark. (2007) çalışmasında sunulan değerler ile uyumludur. Literatür ve açık veritabanlarındaki geçiş ışık eğrilerinden elde edilen geçiş zamanları kullanılarak HAT-P-16b için Lomb-Scargle (LS) periyodogramı sonucunda anlamlı Geçiş Zamanları Değişimi (TTV) bulgusuna rastlanılmamıştır. Bununla birlikte TrES-3b verilerinden elde edilen LS periyodogramı sonucunda 32.38 günlük bir baskın dönem ve 41.07 günlük ikincil dönem tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the transit observations of HAT-P-16b and TrES-3b exoplanets were carried out at the Ç.Ü. UZAYMER Observatory with a 50 cm Ritchey Chretien type telescope. System parameters for exoplanet and host star have been obtained by calculating weighted average with data analysis and modeling results. Some of these parameters for HAT-P-16 systems are: Mp=4.172 ± 0.163 MJ, Rp= 1.309 ± 0.111 RJ, M*=1.212 ± 0.002 M⊙, R*= 1.232 ± 0.001 R⊙ and [Fe/H] = + 0.165 ± 0.006 dex these parameters are compatible with the values given in Buchhave et al. (2010). The Mp=1.959 ± 0.111 MJ, Rp=1.306 ± 0.169 RJ, M*=0.947 ± 0.005 M⊙, R*= 0.819 ± 0.05 R⊙ and [Fe/H] = - 0.190 ± 0.001 dex parameters were calculated for the TrES-3 system. These values are also compatible with the values given in O'Donovan et al. (2007). No significant Transit Timing Variations (TTV) was found as a result of the Lomb-Scargle (LS) periodogram for HAT-P-16b by using the transit times obtained from tha transit light curves in the literatüre and open databases. However, a dominant period of 32.38 days and a secondary period of 41.07 days were determined as a result of the LS periodogram obtained from the TrES-3b data.