A health-based metaheuristic algorithm: Cholesterol algorithm
Sağlık tabanlı bir metasezgisel algoritma: Kolesterol algoritması
- Tez No: 678148
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ULUSAM SEÇKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Optimizasyon evrenin tarihi kadar eskidir. Evrenin en uç noktasından atom parçacığına kadar her yerde görülebilir. Optimizasyon bazen bir mühendislik tasarımında bazen de bir karıncanın yiyecek arayışında görülebilir. Hepsinin temel amacı belli koşullar altında en iyi mümkün sonucu bulmaktır. Evren, doğa, hayvanlar problemlerini içgüdüsel olarak kolaylıkla çözer. Bu sebeple insanoğlu evreni doğayı taklit ederek karmaşık problemlerini çözmeye çalışır. Karmaşık optimizasyon problemlerini çözmek için metasezgisel yöntemler geliştirmiştir. Literatürde doğadan hayvanlardan esinlenilerek oluşturulan birçok algoritma mevcuttur. Fakat yapay sinir ağları, yapay bağışıklık sistemi gibi insan vücudundan esinlenilen algoritma sayısı çok azdır. Bu tezde insan vücudundaki kolesterol metabolizmasından esinlenilerek sağlık tabanlı yeni bir metasezgisel algoritma geliştirilmiştir. Kolesterol algoritması insan vücudundaki kolesterol seviyelerini kullanılarak modellenmiştir. Bu tezde, kolesterol algoritmasının kısıtsız sürekli optimizasyon problemleri üzerindeki performansına odaklanılmıştır. Kolesterol algoritmasının yapısı basit tutularak, daha hızlı ve esnek bir algoritma geliştirilmiştir. Kolesterol algoritmasının performans analizi için 23 karşılaştırma testi kullanılmıştır ve test sonuçları 11 farklı algoritmayla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Optimization is as old as the history of the universe. It can be seen anywhere from the farthest point of the universe to the atomic particle. Optimization can sometimes be seen in an engineering design and sometimes in an ant's search for food. The main purpose of all is to find the best possible result under certain conditions. The universe, nature, animals solve their problems easily by instinct. For this reason, people try to solve complex problems by imitating the universe and nature. They developed metaheuristics to solve complex optimization problems. There are many algorithms in the literature that are inspired by animals and nature. However, the number of algorithms inspired by the human body such as artificial neural networks and artificial immune systems are very few. In this thesis, a new health-based metaheuristic algorithm has been developed, inspired by the cholesterol metabolism in the human body. The cholesterol algorithm is modeled using the cholesterol levels in the human body. This thesis focuses on the performance of the cholesterol algorithm on unconstrained continuous optimization problems. By keeping the structure of the cholesterol algorithm simple, a faster and more flexible algorithm has been developed. For the performance analysis of the cholesterol algorithm, 23 comparison tests were used and the test results were compared with 11 different algorithms.