Development of maximum power point tracking system (mppt) for solar panel
Güneş paneli için maksimum güç noktasi takip sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 678151
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Küresel enerji krizi ve çevre sorunları nedeniyle, fotovoltaik (FV) sistemlerin elektrik kaynağı olarak kullanımı katlanarak artmaktadır. Bu büyümenin yakın gelecekte de devam etmesi beklenmektedir. Ancak, fotovoltaik modüllerin çıkış gücü güneş hücrelerinin radyasyon yoğunluğundan etkilenmektedir. Bu nedenle, fotovoltaik panelin tüm gücünden faydalanmak ve fotovoltaik (PV) sistemlerin verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için, giriş kaynağının maksimum güç noktasını takip etmek gerekmektedir. Tezde, karışıklık ve gözlemleme (K ve G) maksimum güç noktası izleyicisinin (MGNİ) verimliliği artırılmıştır. İzleme hızının iyileştirilmesi (geçici yanıt) ve kararlı durum salınımının azaltılmasıyla verimlilik artışı sağlanmıştır. Salınımı azaltmak ve çalışma noktasının MGNİ'ye ulaşma süresini en aza indirmek için adım boyutunda bir karışıklık kullanılmaktadır. Çalışma noktası MGNİ 'den uzak olduğunda, izleme hızının en üst düzeye çıkarılmasını sağlamak için karışıklık büyütülmektedir. Ancak, çalışma noktası MGNİ'ye yaklaştıkça karışıklık azalmaktadır. Güneş paneli için maksimum güç noktası takip sistemi için önerilen algoritma, STM32 mikro denetleyiciye sahip elektronik kart tasarımı ile artırıcı dönüştürücü üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kart, FV panelin doğrusal olmayan elektriksel özelliklerini uyarlamak için kısa sürelerde FV panelin kazandığı gücü taramaktadır. Kapsamlı deneysel ve benzetim sonuçları, önerilen algoritmanın değişken hava koşullarında etkili olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
Due to the global energy crisis and environmental problems, the utilization of photovoltaic (PV) systems as an electric source has increased exponentially. It is expected that this usage trend will keep increasing in the near future too. However, the output power from the photovoltaic modules is affected by radiation intensity of the solar cells. Therefore, to exploit all power of photovoltaic panel and maximize the efficiency of the photovoltaic (PV) systems, it is necessary to track the maximum power point of the input source. In the thesis, the efficiency of perturb and observe (P and O) maximum power point tracker (MPPT) has been enhanced. The efficiency improving has been achieved by ameliorating the tracking speed (transient response) and decreasing the steady state oscillation. A step-size perturbation is utilized to decrease the oscillation and minimize the reaching time of operating point to MPPT. When the operating point is far from the MPPT, the perturbation is made larger to ensure that the tracking speed is maximized. But as the operating point gets closer to the MPPT, the perturbation reduces. The algorithm proposed for maximum power point tracking system (MPPT) for solar panel has been realized on boost converter by design of electronic card having STM32 microcontroller. The card scans the gained power of PV panel over short periods to adapt the nonlinear electrical characteristics of PV panel. Extensive experimental and simulation results have shown that the proposed algorithm is effective in variable weather conditions.