İnovatif düşünmeyi geliştirme programı (IDGEP)'nın hemşirelik öğrencilerinin yenilikçi yaklaşımları, eleştirel düşünceleri ve yeterlilik algıları üzerine etkisi
Effect of the innovative thinking development program (itdp) on the innovative approaches, critical thinking and perceived competence of nursing students
- Tez No: 678152
- Danışmanlar: PROF. İLKNUR AYDIN AVCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma, İnovatif Düşünmeyi Geliştirme Programı (IDGEP)'nın hemşirelik öğrencilerinin yenilikçi yaklaşımları, eleştirel düşünceleri ve yeterlilik algıları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Çalışma nonrandomize, kontrol gruplu ön test-son test deneysel araştırma desenindedir. Çalışmanın evrenini 2019/2020 yılı akademik takvimi içerisinde benzer özellikteki iki fakültenin hemşirelik bölümündeki 4. sınıf öğrencileri oluşturmuştur (deney grubu: 55, kontrol I grubu:54, kontrol II grubu:55). Çalışmada deney grubundaki öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen İnovatif Düşünmeyi Geliştirme Programı uygulanmıştır. Çalışmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Bireysel Yenilikçilik Ölçeği, Marmara Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği, Öz Etkililik Yeterlilik Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen Başarı Testi ile online olarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, bağımlı örneklem t testi, Kruskal Wallis, Wilcoxon testleri kullanılmıştır. Çalışma için kurum izinleri ve etik kurul izni alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 22.2±1.7 ve deney grubunun %83.6'sı, kontrol I grubunun %81.5 ve kontrol II grubunun %80.0'i kadındır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the effect of the Innovative Thinking Development Program (ITDP) on the innovative approaches, critical thinking and perceived competence of nursing students. Method: The study has a non-randomized, control group pre-test-post-test interventional research design. The study population consisted of senior students in the Nursing Department of two similar faculties in the academic calendar 2019-2020 (intervention group: 55, control group I: 54, control group II: 55). In the study, the ITDB developed by the researcher was applied to the students in the interventional group. The research data were collected online using a Personal Information Form, Individual Innovativeness Scale, Marmara Critical Thinking Trends Scale, Self-Efficacy Scale and the Success Test developed by the researcher. Paired samples t test, Kruskal Wallis, Wilcoxon tests were used in the analysis of the data. Institutional permissions and ethics committee approval was obtained for the research. Results: The average age of the students participating in the study was 22.2±1.7, and 83.6% of the interventional group, 81.5% of the control group I and 80.0% of the control group II were female.