Türkiye'de farklı lokasyonlarda yetiştirilen kirazların (prunus avium l.) karakterizasyonu ve sınıflandırılması
Characterization and classification of sweet cherries (prunus avium l.) grown in different locations in Turkey
  1. Tez No: 678150
  2. Yazar: ÖZDEN İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ARTIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 5 farklı lokasyonda 2 farklı yetiştirme döneminde (2018 ve 2019) yetiştirilen 0900 Ziraat çeşidi kirazlar (Prunus avium L.) karakterize edilmiş ve yetiştirildikleri lokasyonlara göre fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri ile aroma bileşenleri karşılaştırılmıştır. Konya iline bağlı Akşehir ilçesi, İzmir iline bağlı Kemalpaşa ilçesi, Manisa iline bağlı Salihli ilçesi, Malatya ili Yeşilyurt ilçesi, Isparta ili Uluborlu ilçelerinde yetiştirilmiş kirazlar araştırmada kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 0900 Ziraat cherries (Prunus avium L.) grown in 2 different growing seasons (2018 and 2019) and 5 different locations in Turkey were characterized and their physicochemical properties and aroma components were compared according to the locations they are grown. Cherries grown in Akşehir district of Konya province, Kemalpaşa district of İzmir province, Salihli district of Manisa province, Yeşilyurt district of Malatya province, Uluborlu district of Isparta province were used in the study.