Kelkit Vvadisi'nin (Türkiye) keyletid akar (Acari: Cheyletidae) faunasının belirlenmesi
Determination of cheyletid mite (Acari: Cheyletidae)fauna of Kelkit Valley (Turkey)
  1. Tez No: 678156
  2. Yazar: BURCU KABASAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, Kelkit Vadisi'nden toplanan keyletid akarlar değerlendirildi ve Cheyletidae familyasına ait 16 tür tespit edildi. Bu türlerden; Cheletomorpha bochkovi sp. nov., bilim dünyası için; Cheletacarus raptor Volgin, Cheletomimus (H.) leytensis Corpuz-Raros, Eucheyletia flabellifera (Michael), Eutogenes foxi Baker, Ker pintoriensis Corpuz-Raros, Lepidocheyla gracilis Volgin, Paracheyletia pyriformis (Banks) Türkiye faunası için yeni kayıttır. Acaropsella volgini (Gerson), Cheletogenes ornatus (Canestri ve Fanzago), Cheletomimus (H.) bregetovae (Volgin), Cheletomorpha lepidopterorum (Shaw), Cheyletus cacahuamilpensis Baker, Cheyletus eruditus (Schrank), Columbicheyla macroflabellata (Thewke ve Enns), Hypopicheyla elongata Volgin türleri Kelkit Vadisi'nden ilk defa kaydedildi. Ayrıca 5 cins (Cheletacarus, Eucheyletia, Ker, Lepidocheyla ve Paracheyletia) Türkiye'den ilk kez rapor edildi. Teşhis edilen tüm türlerin, Kelkit Vadisi'nden toplanan örnekler üzerinden şekilleri çizildi, çeşitli organlarının ölçümleri alındı ve tanımları yapıldı. Türkiye'deki ve dünyadaki yayılışları verildi ve cins ile tür teşhis anahtarları düzenlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was evaluated the cheyletid mites collected from Kelkit Valley. Totally, 16 species belonging to the family Cheyletidae were determined. Of these, Cheletomorpha bochkovi sp. nov. is new to science; Cheletacarus raptor Volgin, Cheletomimus (H.) leytensis Corpuz-Raros, Eucheyletia flabellifera (Michael), Eutogenes foxi Baker, Ker pintoriensis Corpuz-Raros, Lepidocheyla gracilis Volgin, Paracheyletia pyriformis (Banks) are new records for the Turkish fauna. Acaropsella volgini (Gerson), Cheletogenes ornatus (Canestri and Fanzago), Cheletomimus (H.) bregetovae (Volgin), Cheletomorpha lepidopterorum (Shaw), Cheyletus cacahuamilpensis Baker, Cheyletus eruditus (Schrank), Columbicheyla macroflabellata (Thewke and Enns), Hypopicheyla elongata Volgin are reported from Kelkit Valley for the first time. In addition, 5 genera are firstly reported from Turkey (Cheletacarus, Eucheyletia, Ker, Lepidocheyla and Paracheyletia). The morphological characters of all identified species, the descriptions, the original drawings and measurements of various organs on the based of specimens collected from the Kelkit Valley were given. Their distributions in Turkey and on the world were given and keys for the genera and species were arranged.