Kelkit Vadisi (Türkiye) rafignatoid akarlarının (Acari, Actinedida) sistematik yönden incelenmesi ve mikrofungus florasının belirlenmesi
Systematic investigation of rafignatoid mites (Acari, Actinedida) of Kelkit Valley (Turkey) and determination of their microfungal flora
- Tez No: 259618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH DOĞAN, PROF. DR. ÖMER FARUK ALGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Zooloji, Biology, Microbiology, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
Bu çalışmada, Kelkit Vadisi'nden toplanan örneklerden rafignatoid akarların altı familyasına ait toplam 59 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden; Barbutia anguineus, Cheylostigmaeus pannonicus, Cheylostigmaeus salinus, Eustigmaeus lacuna, Favognathus distortus, Stigmaeus glabrisetus, Stigmaeus nikitensis ve Stigmaeus solidus Türkiye faunası için; Eustigmaeus varius sp. nov., Favognathus kamili sp. nov., Ledermuelleriopsis indiscretus sp. nov., Stigmaeus additicius sp. nov., Stigmaeus angustus sp. nov., Stigmaeus ayyildizi sp. nov., Stigmaeus furcatus sp. nov. Prostigmaeus integrius sp. nov. ve Raphignathus kelkitensis sp. nov. ise bilim dünyası için yenidir. Eupalopsellus rostridius, Eustigmaeus erzincanensis, Eustigmaeus erzurumensis, Favognathus bafranus, Neognathus terrestris ve Raphignathus fani'nin erkek bireylerine; Cryptognathus lagena, Cryptognathus ozkani ve Stigmaeus scilus'un ise deutonimf dişi bireylerine ilk kez bu çalışmada rastlanmıştır.Tespit edilen akar türlerinin örneklerimiz üzerinden özgün şekilleri çizilmiş, çeşitli organlarının ölçümleri yapılmış, tanımları gözden geçirilmiş, yaşama alanları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiş, çeşitli sistematik sorunları tartışılmış; familya, cins ve tür teşhis anahtarları düzenlenmiştir.Bu çalışmada ayrıca rafignatoid akarların vücut yüzeylerinden ve içlerinden mikrofunguslar izole edilerek tanımları yapılmış ve fotoğrafları çekilmiştir. İzole edilen fungusların akarlarla olan ilişkileri gözden geçirilmiştir. Akarlardan Acremonium, Alternaria, Aspergillus, Beauveria, Chrysosporium, Cladosporium, Mucor, Penicillium, Rhizoctonia, Trichoderma, Trichothecium ve Ulocladium cinslerine ait toplam 25 fungus türü tespit edilmiştir. Bunlardan %40 oranı ile Penicillium'un en fazla rastlanan fungus cinsi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; total 59 species belonging to six families of raphignathoid mites from specimens collected from Kelkit Valley have been determined. Of these; Barbutia anguineus, Cheylostigmaeus pannonicus, Cheylostigmaeus salinus, Eustigmaeus lacuna, Favognathus distortus, Stigmaeus glabrisetus, Stigmaeus nikitensis and Stigmaeus solidus are new records for the Turkish fauna; Eustigmaeus varius sp. nov., Favognathus kamili sp. nov., Ledermuelleriopsis indiscretus sp. nov., Stigmaeus additicius sp. nov., Stigmaeus angustus sp. nov., Stigmaeus ayyildizi sp. nov., Stigmaeus furcatus sp. nov. Prostigmaeus integrius sp. nov. and Raphignathus kelkitensis sp. nov. are new to science. The males of Eupalopsellus rostridius, Eustigmaeus erzincanensis, Eustigmaeus erzurumensis, Favognathus bafranus, Neognathus terrestris and Raphignathus fani; the deutonymph females of Cryptognathus lagena, Cryptognathus ozkani and Stigmaeus scilus have been found for the first time in this study.The morphological characters of identified mite species, the measurements and drawings of their various organs, their distributions on the Turkey and world have been given, and it has been remarked systematical aspect, arranged keys for families, genera and species.In addition, external and internal microfungi of raphignathoid mites have been isolated and identified; their descriptions and photos have been included herein. The relationships between isolated fungi and mites have been reviewed. 25 fungi species belonging to the genera Acremonium, Alternaria, Aspergillus, Beauveria, Chrysosporium, Cladosporium, Mucor, Penicillium, Rhizoctonia, Trichoderma, Trichothecium and Ulocladium have been determined from the mites. Among these, Penicillium is the most common fungal genus with ratio of 40%.