Dürtme kuramı perspektifinden bağışçılık davranışlarının yönlendirilmesi üzerine deneysel bir çalışma
An experimental study on guiding donate behaviors from the perspective of nudge theory
  1. Tez No: 678159
  2. Yazar: HİLAL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATA ÖZDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplumsal Projeler Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma 2008 yılında ortaya çıkarılan Dürtme Kuramını temel alarak oluşturulmuş deneysel bir çalışmadır. Kuram özetle, hayatımızın pek çok alanında karar verirken fark etmeden kullandığımız bazı otomatikleşmiş karar verme davranışlarımızın basit dokunuşlarla yönlendirilebileceğini söylemektedir. Bireylerin yaşamları boyunca hayatlarını olumlu yönde etkileyeceğini düşündüğü kararlar alması olağandır ancak bahsi geçen otomatik süreçler alınan kararların uygulanmasını zorlaştırmaktadır. Bu noktada dürtme kuramı, davranışların beklenen yönde yönlendirilebilmesini sağlamaktadır. Ülkemizde bireysel bağış hareketlerinin incelendiği dar ya da geniş kapsamlı çalışmalarda, sivil toplum kuruluşları için oldukça önem arz eden bireysel bağışların istenilen seviyeye ulaşmadığı görülmektedir. Bu araştırmaların en geniş kapsamlısı olan TÜSEV'İN hayırseverlik araştırmaları sonucunda toplumun çok büyük bir kısmının bireysel bağışlarını dilencilere aktardığı ve bu aktarmayı bireylerin üç temel sebebe dayandırdıkları ortaya çıkarılmıştır. Bu veriler göz önüne alınarak dünyanın pek çok yerinde sağlıktan ekonomiye pek çok alanda kendine uygulama sahası bulan dürtme kuramının ülkemiz içinde deneysel çalışmalarda ya da sosyal hayatın içinde kullanımı henüz yaygınlaşmadığı gözlemlenmiş ve bu kuram kullanılarak dilencilere bağışta bulunan bireylerin planlanan dürtme uygulandığında küçük miktardaki bağışlarını sivil toplum kuruluşlarına yapmayı tercih edip etmeyecekleri gözlemlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an experimental study based on the Nudge Theory, which was revealed in 2008. In summary, the theory states that some of our automated decision-making behaviors that we unconsciously use while making decisions in many areas of our lives can be guided by simple touches. It is normal for individuals to make decisions that they think will positively affect their lives throughout their lives, but the aforementioned automatic processes make it difficult to implement the decisions taken. At this point, the nudge theory ensures that behaviors can be directed in the expected direction. In narrow or wide-ranging studies examining individual donation movements in our country, it is seen that individual donations, which are very important for non-governmental organizations, do not reach the desired level. As a result of the philanthropy studies of TUSEV, which is the most comprehensive of these studies, it has been revealed that a large part of the society transfers their individual donations to beggars and that individuals base this transfer on three basic reasons. Considering these data, it has been observed that the nudge theory, which has found a field of application in many areas from health to economy in many parts of the world, has not been widely used in experimental studies or in social life in our country, and individuals who donate to beggars by using this theory donate their small donations to non-governmental organizations when the planned nudge is applied It was tried to observe whether they would prefer to do it or not.