Nevşehir ilinde yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli ve uygunabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluatioon of the potential and aplicability of renewable energy resources in Nevşehir province
- Tez No: 678169
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DULKADİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyada gün geçtikçe artan enerji talebi yakın zamana kadar büyük oranda fosil kaynaklardan karşılanmıştır. Ancak gerek bu kaynakların hızla tükenmekte oluşu ve gerekse neden oldukları çevresel zararlar alternatif enerji kaynaklarına yönelmeyi zorunlu hale getirmiştir. Bu bağlamda, yenilenebilir enerji kaynakları son dönemde öne çıkmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerin termik santralleri azaltarak yenilenebilir kaynaklardan sağladıkları enerjinin oranını hızla arttırdıkları görülmektedir. Türkiye'de de yenilenebilir enerji kullanımı her geçen gün artmakta ve özel ve kamu destekli projeler başlatılmaktadır. Yenilenebilir kaynaklara yapılacak olan yatırımların verimli olabilmesi için öncesinde iyi etüd edilmesi gereklidir. Hangi bölge için hangi yöntemlerin daha uygun olduğu saptanmalıdır. Bu çalışmanın amacı Nevşehir ilindeki yenilenebilir enerji kaynaklarının araştırılarak hangi yöntemin avantajlı ve uygulanabilir olduğunu ortaya koymaktır. Çalışma sonucunda enerji potansiyeli, maliyet ve çevresel etkiler açısından en uygun yöntemin güneş enerji santralleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The day by day increasing energy demand in the world has been supplied mostly by fossil resources until recently. However, due to both run out and environmental hazards of these resources, it has become an obligation to turn toward alternative resources. In this context, renewable energy resources have been coming forward recently. It can be seen that especially developed countries are increasing their energy supplied from renewable resources while decreasing the number of thermal power plants. Also in Turkey, the renewable energy use is increasing day by day and the projects supported by public or private organizations are initialized. For an efficient renewable energy investment, a good survey is necessary before initialization of a project. It should be determined that which method is more appropriate for which region. The aim of this study is to investigate the renewable energy resources in Nevsehir province to determine that which method has more advantages and is more applicable. As the result of the study, it was determined that the solar power plants are the most suitable method in terms of energy potential, costs and environmental impacts.