Nevşehir ilinde yerleşme ve nüfus
The Settlement and population in Nevşehir province
- Tez No: 72463
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
99 ÖZET İç Anadolu Bölgesinde Orta Kızılırmak Bölümünde yer alan Nevşehir ilinin kuzey ve kuzeydoğusunda Yozgat ili, doğusunda Kayseri ili, güneyinde Niğde ili, batısında Aksaray ve Kırşehir illeri yer almaktadır. Çalışma alanımız içerisinde 1990 yılı itibariyle 1 şehir, 37 kasaba ve 144 köy bulunmaktadır. Araştırma alanımızın doğusunda Küpelidağ, güneydoğusunda Hodul Dağı, güneybatısında Nenez Dağı, batısında Karadağ, Bozdağ ve Kuzeybatısında Ayrıdağ yer almaktadır. Yaklaşık olarak 5.513 km2'lik yüzölçüme sahip olan Nevşehir ilinde yerleşme çok eskilere dayanmaktadır. Cumhuriyet döneminde, 1954 yılına kadar bugünkü ilçeleri farklı illere bağlı bulunan Nevşehir'in gelişmesi, il olduktan sonra hızlanmıştır. Nevşehir ilinde yerleşmelerin büyük bir çoğunluğu Kızılırmak Platosunda (Nevşehir Platosu) bulunmaktadır. Bu alandaki yerleşmelerin önemli bir bölümü 1000-1250 m yükseltiler arasında yer alır. I 1954 yılında il statüsüne kavuşan Nevşehir'de nüfus miktarı 1935 yılından 1990 yılına kadar sürekli olarak artmıştır. Ancak son dönemlerde bu artış hızı gerileme eğilimi içerisine girmiştir. Sanayisi gelişmediği gibi diğer iş imkânları kısıtlı olan Nevşehir İlinden İstanbul, Ankara, Kayseri gibi merkezlere önemli ölçüde göç olmaktadır. Nüfusun önemli bir kısmı çalışma alanımızın güneyinde ve Kızılırmak vadisi boyunca toplanmıştır.100 Okuma yazma bilenlerin %83 gibi bir orana sahip olduğu çalışma alanımızda 12-64 yaş grubundakiler %68'lik bir paya sahiptir. İş gücü bakımından önemli bir potansiyele sahip olan Nevşehir ilinde iş imkânlarının azlığı önemli bir sorundur. İş imkânlarının genişletilmesiyle bu sorun önlenebilecektir. Zaten iş imkânlarının genişletilebilmesi için gerekli hammadde mevcuttur.
Özet (Çeviri)
101 ABSTRACT The city Nevşehir is situated in Central Anatolia, on the plateu of Kızılırmak. It is bounded on the east by Kayseri; on the north and on the northeast by Yozgat; on the south by Niğde; on the west by Aksaray and Kırşehir. It is highness is 1150 m. above the sea level. It is comprising 5.512.620 km. The city area is stuated on the large plateu. Total population is 289.509. Towns of Nevşehir are, Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı and Ürgüp. It is settlement history began with neolithic period. The Hittites, Frigs, Persians, Hellenes, the Romans were been effective in city culture. Christianism caused to entirely variation of culture in the Roman- Byzantine periods. Göreme, Ortahisar, Ürgüp were the built in these regions reliefs which decorated the walls of churchs are the products of Kapadokia and Byzantine arts. Turk-Muslim of Turk. It is one of the oldest cettlement place of Anatolia. In this studies we will inverstigarte about the increase and decrease in the population of Nevşehir province between 1935-1990. Agriculture is base of the economy. The regions on the effect of continental climate which have definite agricultural cultivation possibilities. tAMittm«T*twi